خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

به همت دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر؛

کتاب فلسفه تکنولوژی دریچه­‌ای به سوی توسعه کشاورزی منتشر شد

سه‌شنبه 9 مرداد 1397 - 14:27
کتاب فلسفه تکنولوژی دریچه­‌ای به سوی توسعه کشاورزی

فلسفه تکنولوژی دریچه­‌ای به سوی توسعه کشاورزی نوشته مهدخت منصوری‌واجاری، سید جمال فرج‌الله‌حسینی و سید مهدی میردامادی از سوی سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر به تازگی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار حوزه ادبیات و کتاب خبرگزاری آنا، کتاب فلسفه تکنولوژی دریچه­‌ای به سوی توسعه کشاورزی، حاصل پژوهشی در قالب رساله دکتری مؤلفان است که با هدف واکاوی و تحلیل ارتباط فلسفه و تکنولوژی در رویکرد توسع کشاورزی در 6 فصل انجام شده است.

در فصل اول کلیاتی درباره تعاریف و مفاهیم تکنولوژی از دیدگاه اندیشمندان گوناگون ارائه شده و ارتباط تکنولوژی، تاریخ و همچنین تفاوت تکنولوژی­‌های قدیم و جدید مورد بحث قرار گرفته است.

در فصل دوم نیز دیدگاه‌­های موجود درباره فلسفه تکنولوژی و همچنین رویکردهای فلسفی مرتبط با تکنولوژی مورد تحلیل قرار گرفته است. فصل سوم شامل شرحی بر توسعه و مفهوم سلوک تکنولوژیک است. فصل چهارم با تأکید بر توسعه کشاورزی، به بررسی ارتباط تکنولوژی و توسعه کشاورزی و نیز رابطه فلسفه و توسعه کشاورزی پرداخته است. در فصل پنجم، گفتمانی تحت عنوان گفتمان تضاد در تفکر تکنیکی از زبان نگارنده مورد تحلیل قرار گرفته و در فصل ششم نتایج پژوهشی میدانی پیرامون موضوع واکاوی ارتباط فلسفه و تکنولوژی در رویکرد توسعه کشاورزی به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

لازم به یادآوری است، امروزه توسعه کشاورزی با تکنولوژی آمیخته است و در حقیقت توسعه کشاورزی بدون اتکاء به توسعه تکنولوژیکی امری بعید به نظر می ­رسد. از سویی دیگر تکنولوژی، جزیی جداناشدنی از هستی بشر است و کلیه کائنات و حیات انسانی را از حضور مؤثر و پیچیده خود متأثر ساخته و نقشی غیرقابل­ِ‌انکار در راستای توسعه دارد. بر این اساس پرداختن به زمینه‌های فلسفی معنای آن با نگاهی پرسشگرانه و متأثر از حکمتی متعالی به منظور ترسیم جامعه روستایی و کشاورزی مترقی‌­تر، ضروری و بدیهی به نظر می‌­رسد.

کتاب فلسفه تکنولوژی دریچه­‌ای به سوی توسعه کشاورزی تألیف مهدخت منصوری‌واجاری، سید جمال فرج‌الله‌حسینی و سید مهدی میردامادی در 147 صفحه با قیمت 18 هزار تومان در شمارگان یک‌هزار نسخه توسط سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اسلامشهر روانه بازار نشر شد.

انتهای پیام/4031

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.