خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کارشناس بازار سرمایه به آنا خبر داد؛

لزوم بازنگری دولت در سیاست‌های ارزی/دلایل رشد عجیب شاخص بورس

جمعه 12 مرداد 1397 - 15:36
بورس

کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: رشد شاخص بورس به افزایش قیمت ارز و به تبع آن افزایش تورم نیز برمی‌گردد چراکه پس از افزایش نرخ ارز دارایی‌های شرکت‌ها نیز تعدیل می‌شود.

محمودرضا خواجه‌نصیری در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، درباره پیش‌بینی سود شرکت‌ها و رشدهای اخیر بازار، اظهار کرد: گزارش سه ماهه شرکت‌ها نشان داد ‌در حال حاضر ‌عملکرد روبه رشدی دارند و 30 تا 200 درصد بهبود ‌شرایط داشته‌اند.

وی افزود: همان‌طور که مشخص است انتظار و برآورد بازار سرمایه آن ‌است که ماهیت اجناس‌ تغییر کند و آزادی بیشتری در فروش ارز و همچنین کالا صورت پذیرد که با توجه به شرایط بد اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا که پرسید پیش‌بینی‌تان از آینده بازار چگونه است، تأکید کرد: با توجه به شرایط ذکر شده از پیش‌بینی بازار و افزایش نقدینگی به نظر می‌رسد که 10 درصد دیگر افزایش رشد ‌‌داشته باشد که این ریسک‌های سیستماتیک می‌تواند موجب نگرانی شود؛ البته اگر رشد قیمت ارز، طلا و مسکن را با یکدیگر مقایسه کنیم می‌بینیم که بازار سرمایه جای رشد بیشتری دارد.

خواجه‌نصیری در پاسخ به سوال دیگری درباره تعطیلی بازار آتی سکه و طلا گفت: وقتی بازار آتی سکه راه‌اندازی می‌شود به خودمان یک امکان می‌دهیم در داخل کشور این بازار را کنترل کنیم اما شرط آن راه‌اندازی بازار و بازارگردانی است؛ مثلا ‌‌برای کنترل بازار آتی ارز و سکه نیازی نیست که بانک مرکزی برای کمبودهای طرف تقاضا از طرف ذخایر طلا و ارز خود بازار را کنترل کند چرا که با ارزش ریالی هم می‌شود بازار را کنترل و تثبیت کرد.

نبود یک فعال حقوقی بزرگ؛ چالش جدی بازار آتی سکه

وی گفت: مشکل اساسی بازار آتی سکه این است که هیچ فرد فعال حقوقی بزرگی در عرصه بازارها وجود ندارد که بدین ترتیب بازار صرفاً در دست واسطه‌ها و دلالان قرار می‌گیرد و این نگرانی را ایجاد می‌کند که از اهرم مدیریت سوءاستفاده شود.

خواجه‌نصیری اظهار کرد: درباره علت نوسانات قیمت سکه به بالای 4 میلیون تومان به نظر می‌رسد که روند افزایش قیمت طلا دست نخورده و این روند افزایشی منجر به کاهش ارزش دارایی می‌شود و وقتی روند ارز افزایشی است مردم هجوم می‌آورند به سمت بازار کاذب که از این قافله عقب نمانند و هرچه قیمت افزایش پیدا می‌کند با توجه به افزایش ارز ریسک سرمایه‌گذاری بالا می‌رود و روند تقاضا هم افزایش پیدا می‌کند و متاسفانه خیلی از مردم عادی به سمت بازار کاذب حرکت می‌کنند و در برگشت روند بازار مردم عادی متضرر می‌شوند.

وی در پاسخ به این پرسش که التهابات بازار تا کی ادامه خواهد داشت، گفت: این شرایط بستگی به سیاست‌های دولت در بازار ارز و کاهش محدودیت‌ها و برگشت به فضای آرام قبل از التهابات دارد که اگر دولت تصمیم بگیرد شرایط قبل را فراهم کند و با فضای بسته مدیریت شده‌ای بازار را کنترل کند بازار آرام می‌شود البته دولت باید سیاست‌های خود را در قبال ارز و سکه تغییر دهد.

انتهای پیام/

کد خبر: 411176
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.