خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سعید اسدی عنوان کرد:

مواجهه با آثار ناآشنا ماهیت جشنواره بین‌المللی/ معرفی ملاک‌های انتخاب

چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 03:05
نشست خبری سی و چهارمین جشنواره تئاتر فجر

دبیر بخش بین‌الملل سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جشنواره‌های بین‌المللی را مواجهه با آثار ناآشنا از هر کشور دانست که در ایده گرفتن هنرمندان نقش بسزایی دارد.

سعید اسدی در گفتگو با خبرنگار تئاتر خبرگزاری آنا گفت: در حوزه تئاتر جهان، عرصه و گستره بسیار وسیع شده است به طوری که شاید یکی از چیزهایی که در این سال‌ها عکس‌العمل به دنبال داشته درک محدود و یا عادت‌شده ذهنی از تئاتر است، در حالی که اگر به فستیوال‌های بین‌المللی نگاهی بیندازیم یا گردش اینترنتی کنیم، متوجه می‌شویم که نوع کارها، متدها، تکنیک‌ها و شیوه‌هایی که وجود دارد به قدری وسیع و گسترده شده که حتی بسیاری از آنها برای ما شاید ناآشنا باشند یا با آنها بیگانه باشیم.

وی اظهار کرد: وقتی در جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر از کیفیت حرف می‌زنیم درباره اجرایی صحبت می‌کنیم که از نظر مهارت هنری، آثار در سطح مطلوبی باشد، البته حضور در فستیوال و جشنواره‌ها ایده‌های تازه‌ای به ما دهد که بخشی از گفتگوی بین‌المللی تئاتر است.

دبیر بخش بین‌الملل سی‌و‌هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در ادامه تاکید کرد: تئاتر ما متدهایی دارد که طعم و رنگ خود را دارد برای مثال تاثیرات تاریخی در آثار ما وجود دارد و از نمایش‌های ایرانی بازتاب گرفته که این برای هنرمند خارجی فضای جدیدی ایجاد می‌کند که حتی الهام‌بخش هم است.

وی همچنین اظهار کرد: تئاتر به لحاظ شیوه‌های بیانی تغییر کرده و مرزهای میان هنرها را درهم شکسته به طوری که در تئاتر حوزه‌های بین‌رشته‌ای در اجرا و تجارب خاص آزمایشگاهی وجود دارد. در حقیقت جشنواره‌ها، عرصه حضور اینهاست ولی به طور خلاصه از حوزه تئاتر خاصی که پیشنهاددهنده یک شیوه و متد اجرایی است تا تئاتر متن‌محور که دراماتورژی از یک متن است و ممکن است یک کارگردان با رویکردهای کلاسیک هم اجرا کند در گستره انتخاب‌های ما قرار می‌گیرد و این با تدبیر دبیرخانه از میان بخش‌ها انتخاب می‌شود.

در میان آثار متعدد و متنوعی که به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر ارائه می‌شود، گونه‌ها، شیوه‌ها، تکنولوژی‌ها و ایده‌های تازه، فرصت گفتگو روی صحنه و خلاقیت‌های هنری و مهارت در اجرا از ملاک‌های اصلی در انتخاب نمایش‌ها به شمار می‌روند.

انتهای پیام/4072/4031/

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.