خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کرم‌ها برای غذا مسأله ریاضی حل می‌کنند

دوشنبه 15 مرداد 1397 - 18:30
ریاضی

نتایج تحقیقات اخیر نشان می‌دهد جستجوی غذا در کرم‌ها شامل مسائل ریاضی پیچیده می‌شود.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از آپی، دانشمندان می‌گویند کرم‌های لوله‌ای برای پیدا کردن غذا از مسائل پیچیده ریاضی کمک می‌گیرند.

کرم‌های لوله‌ای نیز مانند بسیاری دیگر از کرم‌ها برای پیدا کردن غذا متکی به حس بویایی خود هستند. اما کرم‌ها چگونه بوها را تفسیر می‌کنند؟ این بوها چگونه در مغز کرم ترجمه می‌شوند؟

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که در هنگام جستجوی غذا در مغز کرم‌ها بازی‌ای مانند دور و نزدیک انجام می‌شود. برای مثال فکر کنید که در یک خانه تاریک هستید و یک کیک شکلاتی تازه از فر بیرون آمده است. باید بو بکشید تا کیک را پیدا کنید.

کرم‌ها نیز از روش مشابهی برای پیدا کردن غذا استفاده می‌کنند. وقتی که بو به یکی از سلول‌های عصبی مغز می‌رسد، مغز به کرم‌لوله‌ای فرمان حرکت می‌دهد. اگر با پیشروی کرم بو هم بیشتر شود، کرم به حرکت ادامه می‌دهد اما اگر بو کمتر شود مغز دستور توقف و تغییر مسیر می‌دهد.

سوال اینجا بود که کرم لوله‌ای چگونه راه دوم را برمی‌گزیند؟

نتایج تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سلول‌ عصبی دوم این مسئولیت را برعهده دارند. سلول عصبی اول به دنبال ردیابی عطر غذاست. بنابراین این سلول عصبی دوم است که مشخص می‌کند شدت عطر غذا افزایش یا کاهش یافته است. اگر عطر غذا کم شود سلول عصبی دوم دستور توقف را صادر می‌کند و مسیر دیگری را مشخص می‌کند.

دانشمندان براساس واکنش کرم‌ها، فرمول ریاضی نوشتند که سیستم جستجوی غذا در کرم‌ها را توصیف می‌کند.

انتهای پیام/4021

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.