خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو هیئت‌علمی دانشگاه امام صادق در گفتگو با آنا مطرح کرد؛

3 راهکار جذب نقدینگی در تولید/ شرط موفقیت بسته جدید ارزی

چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 00:05
عیوضلو

استاد اقتصاد دانشگاه ضمن اشاره به راهکارهایی برای جذب نقدینگی‌های جامعه به سمت بخش مولد اقتصادی کشور، شرط موفقیت بسته جدید ارزی دولت را بیان کرد.

حسین عیوضلو در گفتگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا در پاسخ به این سؤال که بسته جدید ارزی ارزی بانک مرکزی را چطور ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: سیاست جدید ارزی بانک مرکزی معقولانه‌تر است و حالت اجماعی دارد؛ بالاخره بعد از تجربه‌های ناموفقی که وجود داشت موضوع همکاری بین سه قوه مطرح است؛ در واقع تجارب مختلف ناموفقی که در آن بخش با هزینه‌های زیاد کسب شده به نظر می‌رسد که این بار هماهنگ‌تر و با تجارب علمی بهتری پیش می‌رود.

وی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه آیا بسته جدید ارزی می‌تواند به کاهش التهابات بازار کمک کند، گفت: سیاست ارزی جدید قطعاً کمک خواهد کرد، زیرا زمینه بازار سازی ارز را فراهم می‌کند؛ قبلاً هم ارز در بازار وجود نداشت که قیمت‌ها به طور شفاف مشاهده شود و قیمت‌هایی که به دست می‌آمد قیمت‌های بازار واقعی نبودند ولی اکنون مبنا بر این است که هم عرضه‌ ارز و هم تقاضای ارز مشروع‌تر و جنبه قابل قبول‌تری به خود بگیرد.

این کارشناس در پاسخ به این سؤال که با توجه به نقدینگی نزدیک به 1600 هزار میلیارد تومانی، راهکار شما برای تزریق این حجم از پول به بخش‌های مولد اقتصاد از جمله تولید چیست، گفت: این کار مستلزم یک تغییر ساختاری در نظام پولی بانکی و بازارهای مالی کشور است و بر همین اساس اصلاح ساختار نظام بانکی لازم و ضروری است؛ اقدامات کوتاه‌مدت بانک مرکزی باید تفکیک شود، در واقع ایجاد ثبات پولی و ارزی می‌تواند مبنایش باشد اما اینکه نقدینگی به سمت بخش مولد هدایت شود باید ساختارهای موجود و نوع سیاست‌هایی که هماهنگی ندارند یک تغییرات ساختاری جدیدی در آن رخ دهد.

وی گفت: این کار قبلاً در طرح تحول نظام پولی و بانکی کشور انجام شده و به نوعی طرحی که از طرف مجلس و بانک مرکزی و نظام پولی و بانکی با هدایت وزارت اقتصاد انجام می‌شد یک طرح تحول نظام ساختاری را پیشنهاد می‌کند و باید از بین آنها بهترین‌ها انتخاب شود و با یک روند معقول با هدایت بانک مرکزی دنبال شود.

عیوضلو ادامه داد: به صورت کلی بازی‌هایی که در بخش اسمی اقتصاد و بخش کاغذی اقتصاد دنبال می‌شود باید دچار تحول اساسی شود؛ به عبارت دیگر آشفتگی در نظام تصمیم‌گیری و نظام پولی کشور، به دلیل برآورده نشدن انتظارات مردم موجب بی‌اعتمادی آنها می‌شود؛ مردم با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از آینده دارند، انتظاراتشان شکل می‌گیرد.

وی بیان کرد: اگر مدیریت مقتدر وجود نداشته باشد و نتواند انتظارات مردم را برآورده کند، مردم بر اساس شانتاژ اخبار مختلف، فضای مجازی و منابع خبری بیگانه ذهنیت‌هایشان هدایت می‌شود و این خود به خود در خلاء یک نظام دولتی پاسخگو امری نامعقول است، زیرا مردم به این نوع اخبار روی می‌آورند و بر اساس این پیش‌بینی‌ها و سیگنال‌ها تصمیم می‌گیرند و بی‌اعتمادی‌‌ها این فضاها را تشدید می‌کند.

عیوضلو افزود: دولت باید به مردم پاسخگو باشد و مردم مشاهده کنند که دولت اشراف کامل دارد و کاملاً می‌تواند این بازارها را تحت کنترل خودش در بیاورد و بستری فراهم کند برای کسب و کار واقعی که بتوان از آن انتظار سودآوری داشت.

وی با طرح چند سوال ادامه داد: چرا در طرح‌های ملی این پول‌ها هدایت نشود؟ چرا گزینه‌های مناسب که بتواند در بخش واقعی اقتصاد تغییرات ایجاد کند پیشنهاد نشود؟ این گزینه‌ها در حال حاضر متأسفانه در کشور وجود ندارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: قشر مذهبی جامعه به خصوص مراجع که در رأس آنها قرار دارند باید نسبت به بازی‌های ارز و سکه واکنش نشان دهند و عایدی حاصل از آن را مشروع ندانند. در واقع درآمدی که منجر به یک کار مشروع قانونی و قابل قبول نباشد عایدات آن هم نمی‌تواند قابل قبول و مشروع باشد.

وی اظهار کرد: نقدینگی کاذب به وجود آمده به دلیل بازی‌های کاذب است که در بازارهای مالی رخ می‌دهد. در واقع نمونه بارز این موضوع اوراق است که در سطح کشور به راحتی منتشر می‌شود. دولت باید عزم جدی برای بهبود شاخص‌های اقتصادی داشته باشد و ساختارهای لازم را ایجاد کند در واقع کشور ما از نظر شاخص‌های مبارزه با فساد اقتصادی ضعیف است و با سطح برتر دنیا اختلاف زیادی دارد.

انتهای پیام/

کد خبر: 413072
نظرات (1 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.
محمد علیزصفوی
  • پنج‌شنبه 18 مرداد 1397 - 09:14
  • 0
  • 0
سلام باید جایی باشه که هر سرمایه‌گذار وارد میشه بکن این کار را بزنید که توجیح داشته باشه نه اینکه بریم کاری بزیم که برکشت نداشته باشه. این نیاز به کار و برنامه‌ریزی داره من خودم هم کارخانه دارم ولی نیاز به یک مشاور در شهرستان اشتیان دارم ولی کسی نیست در شهرستان که به ما کمک کنه.