خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با آنا:

آرامش بازار با سیاست‌های جدید ارزی/ در بازار ارز کاری را کردیم که دشمن می‌خواست

پنج‌شنبه 18 مرداد 1397 - 06:06
عبدالرضا مصری

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه ما در قضیه بازار ارز همان کاری را کردیم که دشمن می‌خواست گفت: با تغییر سیاست‌ها قطعا بازار به آرامش خواهد رسید.

عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، درباره برنامه‌های اقتصادی دولت اظهار کرد: در چند ماه اخیر شوک بی‌موردی به کشور و اقتصاد وارد شد این در حالی بود که خود تحریم‌ها به این اندازه اثر روانی نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه اگر سیاست‌های اقتصادی واقعی ابلاغ شود، نه تنها بازار هیجان نخواهد داشت، بلکه به سمت تعادل هم پیش خواهد رفت، تصریح کرد: اعتقاد دارم آنچه در گذشته تصمیم گرفته شد، درست نبود؛ یعنی تحریک تقاضا برای خرید سکه، خودرو و ارز، تحریک مثبتی نبود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید براینکه باید عرصه را بیشتر مدیریت می‌کردیم، بیان داشت: آمدند در اعلام کردند هرکه می‌خواهد بیاید سکه خریداری کند و هرکه ارز می‌خواهد برود ثبت سفارش کند و دائم مردم را برای خرید ترغیب کردند. در حالی‌که امروز می‌بینیم کشوری دارد تحریم می‌شود به مردمش اعلام می‌کند اگر طلا و ارز دارید در بازار بفروشید و به پول ملی تبدیل کنید و ما برای تحریک بازار به مردم گفتیم بروید سکه و ارز بخرید!

مصری تاکید کرد: سیاست بستن ارز روی 4200 هم اصولی نبود. در این مواقع باید تلاش کنیم سیاست‌های تشویقی با هدف اینکه صادرکنندگان ارزشان را بیاورند در بازار مبادله عرضه کنند، ارائه دهیم؛ چرا که اینکار توازن ایجاد می‌کند. برای اینکه میزان تقاضای واقعی در کشور ما مشخص است حالا با یک ضریب خطای 10 تا 15 درصد؛ اما وقتی تقاضا را تحریک می‌کنید قیمت دستوری می‌شود.

وی اضافه کرد: از آن طرف همه دنبال این هستند که ارز 4200 تومانی بگیرند و بروند 10 هزار تومان بفروشند و دنبال این نیستند که الزاما کالایی وارد کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: اگر دولت محترم آنچه در قانون به عنوان ارز شناور مدیریت شده تکلیف شده بود را انجام می‌داد خودش هم می‌توانست به عنوان یک محرک یا متغیر مداخله‌گری که باید نامحسوس باشد، در این عرضه و تقاضا ارزش را ارائه دهد و باعث کاهش تقاضا شود، اما سیاست‌های تحریکی و تسلیمی بود.

مصری با تاکید براینکه ما در قضیه بازار ارز همان کاری را کردیم که دشمن می‌خواست و خاطرنشان کرد: ان‌شاالله از این به بعد چنین اتفاقی نخواهد افتاد و فکر می‌کنم چون تاکنون سیاست‌ها در آن راستا بوده، حالا که داریم سیاست‌ها را تغییر می‌دهیم، قطعا باعث آرامش بازار خواهد شد.

انتهای پیام/4034

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.