خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی:

نبود اهرم‌های قانونی مانع برخورد محیط‌بانان با شکارچیان متخلف می‌شود

چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 05:18
محیط‌بان

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاخیر در تصویب قانون حمایت از محیط‌بانان گفت: در صورتی که محیط‌بان از سلاح خود جهت برخورد با شکارچی غیرمجاز استفاده کند، محاکمه می‌شود.

جبار کوچکی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار محیط زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص به تاخیر افتادن تصویب قانون حمایت از محیط‌بانان اظهار کرد: در تلاشیم تا قانون جامعی تدوین کنیم که جنگل‌بان و محیط‌بان را در برگیرد و این افراد از نظر منابع مالی، حقوقی و امنیت شغلی تامین شوند زیرا هم اکنون محیط‌بانان در حفاظت از محیط زیست و حیات وحش کشور از سوی شکارچیان متخلف تهدید و حتی در درگیری‌ها شهید می‌شوند.

وی با بیان اینکه با امضای 50 نفراز نمایندگان می‌توان این طرح را به صحن مجلس ارائه‌ کرد، افزود: این قانون در حال حاضر در کمیسیون مانده است و هنوز وارد صحن علنی نشده است؛ لذا باید تمام تلاش خود را برای حمایت از محیط‌بانان انجام دهیم و شتاب بیشتری برای تصویب این قانون داشته باشیم.

این عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در خصوص مقوله شکارچی تصریح کرد: محیط‌بانان غیور کشور عمدتاً با شکارچیان غیرقانونی درگیر می‌شوند و قاعدتاً این افراد به محیط پیرامونی شکار ممنوع آشنایی کامل دارند که با ورود به محیط زیست و مناطق حفاظت‌شده بر محیط‌بانان تسلط پیدا می‌کنند که در این صورت با ورود محیط بانان، این افراد بدون نزاع یا محل را ترک می‌کنند یا اینکه با محیط بانان ما درگیر شده و در نهایت محیط‌بان آسیب می‌‌بیند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه آثار و تبعات ناشی از شکار غیرمجاز غیرقابل تصور و نامشخص است که بر پیکره محیط زیست وارد می‌کند؛ چه مکانیزمی برای پیشگیری در نظر گرفته‌اید، گفت: برای جلوگیری از ورود شکارچی غیرمجاز به محدوده حفاظت شده باید محیط‌بانان را مسلح کنیم، همان‌گونه که برای نیروهای نظامی مجوز استفاده از سلاح مجاز است.

به گفته وی، در صورتی که محیط‌بان از سلاح خود جهت برخورد با شکارچی غیرمجاز استفاده کند، محاکمه می‌شود لذا عدم وجود چنین اهرم‌هایی مانع از برخورد جدی و کامل با شکارچی می‌شود.

انتهای پیام/4009/4044/

بیشتر بخوانید

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.