خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

۷۰ درصد زباله تبریز به صورت غیراصولی دفن می شود

سه‌شنبه 16 مرداد 1397 - 18:16
سطل‌های زباله یا بلیط بخت آزمایی!

معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: 70 درصد دفن زباله در کلان شهر تبریز به صورت دفن سنتی و غیراصولی انجام می‌شود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، حسن عباس‌نژاد اظهار کرد: سرانه تولید زباله در میانگین جهانی 80 گرم و میانگین کشوری 820 گرم به ازای هر نفر است که این میزان در شهر تبریز 800 گرم و در استان 560 گرم در روز است.

وی افزود: تعداد 52 مرکز دفن زباله شهری و روستایی در سطح استان وجود دارد که بر اساس آخرین آمار اخذ شده میزان پسماندهای خانگی تولید شده در استان در حدود 980 هزار تن در سال است که در این میان تبریز با میزان تولید زباله 1200 تن در روز بیشترین تولیدکننده زباله در استان است و در سایر شهرهای استان 1523 تن در روز زباله تولید می‌شود.

عباس نژاد گفت: سهم تولید زباله شهرهای استان 46 درصد مربوط به شهر تبریز و 54 درصد مربوط به سایر شهرهای استان است.

وی ادامه داد: متاسفانه 75 درصد نحوه جمع‌آوری زباله از منازل به صورت غیراصولی انجام می‌شود و پروسه تفکیک در مبدأ تنها در حدود 25 درصد موارد انجام می‌شود.

معاون پایش و نظارت اداره‌کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه 70 درصد دفن زباله در کلان شهر تبریز به صورت دفن سنتی و غیر اصولی انجام می‌شود.

عباس نژاد افزود: از 59 مرکز دفن زباله شهری استان، حدود 10 درصد دارای مجوزهای زیست محیطی بوده و در آن‌ها دفن زباله به صورت اصولی انجام می‌شود و متاسفانه غالب زباله‌گاه‌های استان از وضعیت زیست محیطی و بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند.

وی تاکید کرد: پیگیری‌های لازم در راستای ساماندهی این مراکز در دست اقدام است و ما در حال تکمیل اطلاعات و ارائه گزارش در کارگروه پسماند استان به ریاست استاندار آذربایجان شرقی هستیم.

این مقام مسئول گفت: پایش همه محل‌های دفن زباله استان در سه ماهه اول سال97 انجام گرفته و در سه ماهه دوم نیز ضمن پایش و بروز رسانی آخرین وضعیت زباله‌گاه‌های استان، پیگیری‌های لازم در جهت اصلاح وضعیت زیست محیطی مراکز دفن زباله در حال پیگیری است و در این خصوص بعد از تبریز در 2 شهرستان استان نیز مرکز دفن بهداشتی در سال97 به بهره برداری می‌رسد و اصلاح وضعیت زباله‌گاه‌های استان تا پایان سال97 از شهرداری‌های استان خواسته شده است.

عباس نژاد اذعان کرد: در حال حاضر نحوه جمع‌آوری، انتقال و دفن زباله در مرکز دفن تبریز از وضعیت مناسبی برخوردار نبوده و اخطاریه لازم جهت اصلاح وضعیت موجود صادر شده و به مقامات ارشد استانی، دادگستری و ادارات ذیربط اطلاعات لازم داده شده است.

وی گفت: طرح‌های احداث و ساماندهی مراکز دفن پنج شهر استان در سال جاری مورد بررسی قرار گرفته و ساماندهی محل‌های دفن در چند شهر بزرگ استان شامل مرند، مراغه، هشترود، عجب شیر و هریس در حال اجرا است.

انتهای پیام/4009/4044/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.