خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وقتی دیوار خانه‌ها تبدیل به باتری می‌شوند

سه‌شنبه 16 مرداد 1397 - 20:00
دیوار

در پژوهشی جدید سیمانی ابداع شده که با تزریق پتاسیم قادر به ذخیره برق است. با چنین سیمانی می‌توان خانه‌هایی ساخت که به شبکه توزیع برق متصل نیستند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، دیوارهای خانه‌ها به‌زودی می‌توانند به عنوان یک باتری انرژی را در خود ذخیره کنند.

دانشمندان نوع جدیدی از سیمان ابداع کرده‌اند که یون‌های پتاسیم به آن تزریق شده است و به این ترتیب می‌تواند الکتریسیته را برای مدت زمان طولانی‌تری ذخیره کند.

هنگامی که سطح تولید انرژی کاهش می‌یابد، سیمان موجود در دیوار با استفاده از ذخیره برق می‌تواند نیاز خانه را تأمین می‌کند.

منابع انرژی تجدیدپذیر هر روز بیشتر می‌شوند و به‌آرامی واحدهای برق هسته‌ای و زغال سنگی را منسوخ می‌کنند. این در حالی است که یکی از مهم‌ترین موانع در گسترش صنایع، ناتوانی در ذخیره مازاد برق تولیدی است. در این میان برای ذخیره انرژی از باتری استفاده می‌شود. باتری‌ها با انتقال ذرات باردار از یک سو به سوی دیگر انرژی را در یک واسطه شیمیایی ذخیره می‌کنند که در آینده آزاد می‌شود.

محققان متوجه شده‌اند این ذرات باردار به نام یون می‌توانند در یک ساختار کریستالین مانند (سیمان) جریان یابند و در سوی دیگر ذخیره شوند.

این روند به طور فیزیکی انرژی را به دام می‌اندازد و نیازمند استفاده از مواد شیمیایی نیست، بلکه سیمان با تزریق پتاسیم به عنوان خازن عمل می‌کند.

محمد صافی از دانشکده مهندسی دانشگاه لنکستر در این باره می‌گوید: «ایده اصلی پروژه ما ذخیره کردن الکتریسیته در یک ساختار و آزاد کردن آن در زمان اوج تقاضا است. تعداد زیادی ساختمان روی زمین وجود دارد و اگر همه آنها به باتری تبدیل شوند، ما تقریبا می‌توانیم مشکل انرژی را حل کنیم».

البته صافی اشاره می‌کند خازن‌ها در مقایسه با باتری حجم کمتری برق حفظ می‌کنند، اما اگر سیمان جدید به طور گسترده در ساختمان‌سازی به کار رود، می‌توان مقدار قابل توجهی الکتریسیته ذخیره کرد.

این فناوری هنوز نیازمند تحقیقات بیشتری است تا به صورت تجاری عرضه شود. با کمک چنین فناوری می‌توان ساختمان‌ها و چراغ‌های روشنایی خیابان را از شبکه توزیع برق جدا کرد.

منبع: مهر

انتهای پیام/4056

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.