خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مهندسی کرم‌های ابریشم برای تولید تار عنکبوت

چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 01:45
تار عنکبوت

محققان چینی با کمک یک ابزار اصلاح ژنتیک، ژنوم نوعی عنکبوت را با ژنوم کرم ابریشم جابه‌جا کردند تا تار عنکبوتی قدرتمندتر و قابل استفاده تولید کنند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، تار عنکبوت قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و برای سبکی، انعطاف‌پذیری و قدرتش بسیار مشهور است. اما از سوی دیگر عنکبوت‌های موجودات ترسناک و گوشتخوار هستند که در مناطق خاصی زندگی می‌کنند. به همین دلیل تولید انبوه تار عنکبوت کار مشکلی است.

در همین راستا محققان انستیتو علوم بیولوژیکی شانگهای در تحقیقی جدید کرم‌های ابریشم را مهندسی ژنتیک کرده‌اند تا تار عنکبوت قدرتمند تولید کنند. این کرم‌ها ابریشمی تولید می‌کنند که بسیار قدرتمندتر از تار عنکبوت است.

آنها با استفاده از ابزار مهندسی ژنتیک TALEN بخشی از ژنوم کرم ابریشم را با ژنوم عنکبوت Golden orb-web جایگزین کرده‌اند.

آنژیانگ تان یکی از محققان این موسسه می‌گوید: «این تحقیق با مهندسی ژنتیک کرم‌های ابریشم، سیستمی ماندگار و صرفه جویانه برای تولید تار عنکبوت در مقیاس وسیع فراهم می‌کند».

این تحقیق دو دستاورد مهم داشته است. نخست آن که در مقایسه با تحقیقات پیشین، با کمک روش جدید کرم‌های ابریشم تار عنکبوت بیشتری تولید کردند. به طور دقیق در این روش کرم‌های ابریشم 35/2 درصد تار عنکبوت تولید کردند، حال آن که در تحقیقات پیشین فقط پنج درصد تار عنکبوت تولید شده بود.

همچنین کرم‌های ابریشم توانسته‌اند تار عنکبوت آماده برای استفاده تولید کنند. به این ترتیب در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود.

جالب آن که با کمک این روش اصلاح ژنتیک کرم‌های ابریشم نه تنها تار عنکبوت تولید می‌کنند بلکه می‌توانند در آینده ابریشم‌های شخصی‌سازی شده یا پروتئین‌هایی برای مصارف دیگر تولید کنند.

منبع: مهر

انتهای پیام/4056

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.