خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در جریان استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛

خدری: اجازه برگزاری استیضاح ربیعی داده نشود/ لاریجانی: تنها راه منتفی شدن استیضاح پس گرفتن امضاهاست

چهارشنبه 17 مرداد 1397 - 09:40
عبدالحمید خدری

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: براساس آیین نامه استیضاح وزیر کار و رفاه اجتماعی به کمیسیون مربوطه ارجاع و در صحن علنی مجلس مطرح شده است.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا از خانه ملت، عبدالحمید خدری در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در تذکر آیین‌نامه‌ای خود اظهار کرد: احساس می‌کنم بدعتی در حال پایه‌گذاری است که بسیار خطرناک است براساس ماده 223 آیین‌نامه اجرایی مجلس شورای اسلامی نمایندگان شبهاتی دارند، به کمیسیون اجتماعی اجازه بدهید تا 5 دقیقه توضیح دهند که وزیر به کمیسیون دعوت شده است یا خیر.

نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر وزیر به کمیسیون دعوت نشده است، ماده 223 آیین‌نامه تصریح دارد که در استیضاح موضوع باید به صورت صریح با ذکر مورد یا موارد معین شود و به صورت کتبی تنظیم و به هیات رئیسه تسلیم شود، گفت: هیات رئیسه موظف است بلافاصله بحث استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع دهد، تا اینجا براساس آیین‌نامه عمل شده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت استیضاح کنندگان و وزیر مربوطه موارد استیضاح را بررسی کند، ادامه داد: این اتفاق صورت نگرفته، از رئیس مجلس درخواست دارم برای حرمت، اعتبار و شأن مجلس اجازه برگزاری استیضاح داده نشود، این یک بدعتی در مجلس است که سابقه ندارد.

وی خاطرنشان کرد: از رئیس مجلس درخواست دارم یک مورد را ذکر کنند که وزیر بدون حضور در کمیسیون در صحن برای استیضاح حضور پیدا کرده باشد.

علی لاریجانی در پاسخ به تذکر آیین‌نامه‌ای خدری اظهار داشت: مطابق اصل 89 قانون اساسی اگر 10 نفر از نمایندگان استیضاحی را امضا کنند این استیضاح حتما باید در مجلس مطرح و در مدت 10 روز باید وزیر در مجلس حاضر و به موضوع رسیدگی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماده 223 آیین‌نامه اجرایی مجلس اینگونه آمده است که هیات رئیسه موظف است بلافاصله طرح استیضاح را به کمیسیون تخصصی ذیربط ارجاع کند، گفت: کمیسیون مکلف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت از استیضاح کنندگان و وزیر مربوطه مورد استیضاح را بررسی کند، پس از مدت مربوطه در صورتی که حداقل 10 نفر از امضاکنندگان از طرح آن منصرف نشوند استیضاح در اولین جلسه علنی طرح می‌شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این استیضاح چند هفته قبل مطرح شده و در این مدت کمیسیون جلسه‌ای نداشته است، ادامه داد: معمولا زمانی که استیضاح‌ها را به کمیسیون ارسال می‌کنیم، اگر کمیسیون گزارشی ندهد و استیضاح‌کنندگان نیز پیگیری نکنند حمل بر این می‌دانیم که موضوع حل شده و استیضاح را دنبال نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه اگر استیضاح‌کنندگان موضوع را پیگیری کنند حتما از کمیسیون نظرخواهی می‌کنیم، کمیسیون در زمان مقرر پاسخ نداد، تصریح کرد: استیضاح کنندگان اعلام کردند که استیضاح آن‌ها در کمیسیون بررسی نمی‌شود، رئیس کمیسیون را به همراه استیضاح‌کنندگان دعوت کردیم و اعلام کردم که اگر در جلسه پیش‌رو مورد را بررسی نکنند مطابق آیین‌نامه موظف هستم استیضاح را در صحن پیگیری کنم، رئیس کمیسیون اجتماعی اعلام کردند که کمیسیون دستورکار دیگری دارد.

علی لاریجانی با اشاره به اینکه آیین‌نامه به صورت دقیق رعایت شده است، اضافه کرد: در گذشته نیز چنین موردی وجود داشته و مواردی بوده است که در کمیسیون مطرح نشده و استیضاح‌کنندگان اعلام کردند که حق آن‌ها ضایع شده، اگر ظرف یک هفته موضوع بررسی نشود به نمایندگان حق می‌دهیم که استیضاح آن‌ها در صحن علنی مطرح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موردهای مشابه متعددی وجود داشته است، گفت: حتی موردی وجود داشته که وزیر نامه نوشته است که تمامی حرف‌های خود را نزده که اعلام کردیم چون یک هفته از مدت مقرر گذشته است، حق به نمایندگان داده می‌شود، روز گذشته موضوع را در هیات رئیسه مطرح کردیم و تنها راه حل پس گرفتن استیضاح توسط استیضاح کنندگان است.

انتهای پیام/4034

کد خبر: 413580
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.