خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

در نامه‌ای به دادستان کل کشور عنوان شد؛

احتکار داروهای بیماران هموفیلی در انبارها

جمعه 19 مرداد 1397 - 19:41
قویدل

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران در نامه‌ای به دادستان کل کشور، خواستار برخورد با احتکار داروهای بیماران هموفیلی شد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، احمد قویدل در این نامه‌ عنوان کرده است؛ کانون هموفیلی ایران طی یک سال گذشته به طور مکرر از حبس داروهای حیاتی بیماران توسط شرکت‌های پخش دارو ابراز نگرانی نمود و به این عمل غیر انسانی معترض بوده است. متاسفانه مطلع شدیم داروهای بیماران هموفیلی در استان‌های سیستان و بلوچستان، کردستان، لرستان، آذربایجان غربی، یزد و شهرستان‌های نیشابور، دزفول و سیرجان با مشکل کمبود مواجه است.

پیرو اعلام قوه‌قضائیه مبنی بر اطلاع رسانی هر نوع حبس و نگهداری کالاهای ضروری مردم، کانون هموفیلی ایران به عنوان نماینده جامعه هموفیلی کشور به استحضار دادستان کل کشور می‌رساند حسب پیگیری‌های این موسسه هیچ کمبود دارویی در حوزه بیماران هموفیلی کشور وجود ندارد و سهمیه‌ استان‌های مختلف طبق روال عادی، از سوی سازمان غذا و دارو اختصاص یافته است.

متاسفانه شرکت‌های پخش فارغ از عواقب خطرناک حبس و گروکشی داروهای حیاتی بیماران هموفیلی، از تحویل آن به مراکز درمانی و دارویی خودداری می‌نمایند. توجیه شرکت‌های مذکور برای این گروکشی بدهی‌های مراکز درمانی و داروخانه‌ها به این شرکت‌ها است که منشاٌ آن متاسفانه بدهی سازمان‌های بیمه به مراکز درمانی و داروخانه‌ها است.

بی تردید این توجیه در رابطه با داروهای حیاتی بیماران نتیجه‌ای جز به خطر افتادن سلامت بیماران ندارد. این یک تحریم عجیب از نوع داخلی است. در حالی که بیماران و مدیران حوزه بهداشت و درمان نگران تحریم‌های غیر انسانی غرب هستند، شرم آور است که مردم از تحریم کنندگان داخلی و گروکشان دارو رنج ببرند.

کانون هموفیلی ایران ضمن درک شرایط شرکت‌های پخش و در مخاطره بودن نقدینگی زنجیره تامین دارو، از شرکت‌های پخش درخواست نموده است در صورتی که ظرفیت تحمل بدهی‌های جدید را ندارند از پذیرفتن سهمیه‌های دارویی خودداری کنند.

کانون هموفیلی ایران از آن مقام عالی قضائی تقاضا دارد دستور فرمایید انبارهای شرکت‌های پخش دارو در پایتخت و شهرهایی که دانشگاه علوم پزشکی دارند مورد بازرسی نمایندگان دادستانی قرار گرفته و موجودی این انبارها با توجه به حواله‌های صادره توسط سازمان غذا و دارو که با همکاری معاونت درمان و به خصوص مرکز پیوند و امور بیماری‌های وزارت بهداشت تطبیق داده شود.

بی تردید این اقدام ارزشمند دادستانی به قصه تلخ و غیر انسانی حبس دارو خاتمه خواهد دارد. ما باز هم امیدواریم تاجران دارو با درک شرایط حساس کشور و همچنین درک تفاوت اساسی ماهیت دارو و دیگر کالاها، رفتار در شان ایرانیان داشته باشند.

کانون هموفیلی ایران پیشاپیش از صدور دستور مساعد آن مقام قضائی در جایگاه استیفای حقوق مردم سپاسگزاری می‌نماید.

منبع: مهر

انتهای پیام/4077

کد خبر: 414162
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.