خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

خشم آنلاین می‌تواند دردسرساز شود

یکشنبه 21 مرداد 1397 - 09:15
خشم انلاین

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد اعتراض به رفتارهای تهاجمی در شبکه‌های اجتماعی در نظر دیگران به هیچ عنوان کار پسندیده‌ای محسوب نمی‌شود.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از فیوچریتی، وقتی در فضای مجازی به رفتارهای تهاجمی اعتراض می‌کنید در نظر دیگران نه تنها قهرمانی شریف محسوب نمی‌شوید بلکه قلدری در حال مجازات کردن دیگران به نظر می‌رسید.

نتایج تحقیقات اخیر حاکی از آن است که اعتراض علیه رفتارهای توهین‌آمیز هر چقدر هم که قابل‌ تحسین و مشروع باشد می‌تواند منجر به همدردی با مجرمان شود.

یکی از ویژگی‌های عصر دیجیتال این است که می‌توان کار و کلمات هر فردی را در فضای مجازی پخش کرد. در بسیاری از موارد قرار نبوده پست‌های شبکه اجتماعی که باعث بروز واکنش‌های خشمگین شده است توسط افراد خارج از حلقه دوستان نویسنده پست دیده شود. حتی لازم نیست فردی در شبکه‌های اجتماعی عضو باشد تا رفتارهایش در اینترنت پخش شود.

این روزها به دلیل شبکه‌های اجتماعی واکنش به رفتارهای سوال‌برانگیز بیشتر از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد.

برای مثال در سال 2013، زنی توئیت کرد که به دلیل سفید پوست بودن نیازی ندارد که در هنگام سفر به آفریقا نگران گرفتن ایدز باشد. این امر خشم بسیاری از کاربران را برانگیخت. وی بعدها اعلام کرد که شوخی کرده است اما این پست چنان سروصدایی کرد که به صدر اخبار جهان نیز رسید و سرانجام باعث شد این زن شغلش را از دست بدهد.

از طرفی اعتراض به بی‌عدالتی برای پیشرفت اجتماعی حیاتی است، همچنین تحسین‌برانگیز است که مردم کلمات و رفتارهایی که به اعتقادشان اشتباه است را بازخواست می‌کنند. از سوی دیگر همدردی نکردن با فردی که به دلیل یک فکر یا سخن احمقانه توسط هزاران غریبه آنلاین تحقیر شده، شغلش را از دست داده و توسط دوستانش طرد شده است برای دیگران بسیار دشوار است.

دانشمندان برای این که دریابند درک مردم از اعتراض عمومی به یک پست توهین‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی چگونه است، 3 هزار 377 شرکت‌کننده را مورد بررسی قرار دادند. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که وقتی داوطلبان پستی توهین‌آمیز با یک نظر می‌بینند، واکنش اعتراضی را قابل‌ تحسین می‌دادند.

اما وقتی می‌بینند که پست بازخورد زیادی داشته است و افراد زیادی نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند، نسبت به نویسنده پست احساس همدردی می‌کنند. به گفته دانشمندان، وقتی خشم آنلاین بالا می‌گیرد، باعث ایجاد همدردی می‌شود. به عبارت دیگر وقتی تعداد اعتراض‌ها به رفتارهای توهین‌آمیز بالا می‌رود، در نظر دیگران تندروی و قلدری محسوب می‌شود.

انتهای پیام/4056/4021

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.