خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دانشمندان سرعت مرگ را اندازه گرفتند

شنبه 20 مرداد 1397 - 21:00
احیای قلب

محققان دانشگاه استنفورد در آزمایشی سرعت مرگ درون سلول را اندازه گرفتند. طبق این تحقیق مرگ با سرعت ۳۰ میکرومتر بر دقیقه حرکت می کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، محققان دانشگاه استنفورد سرعت مرگ را اندازه گرفته‌اند. آنها برای نخستین بار توانستند هنگام ایجاد فرایند خودویرانی سلول به نام «موج مهاجم» (trigger wave) سرعت مرگ درون یک سلول را اندازه‌گیری کنند.

طبق نتایج این تحقیق مرگ با سرعت حدود ۳۰ میکرومتر بر دقیقه حرکت می‌کند.

جیمز فرل استاد دانشگاه استنفورد می‌گوید: «موج مهاجم به عنوان یک پس زمینه تکرار شونده در تنظیمات سلولی مورد قبول است».

در این تحقیق، پژوهشگران از سیتوپلاسم (مایع درون سلول) استفاده کردند که از تخم قورباغه گرفته شده بود. در مرحله بعد این مایع درون لوله‌های تفلون با طول چند میلی‌متر قرار داده شد.در این مرحله آپوپتوز یا فرایند سیگنال مرگ در یک سلول آغاز شد.

محققان با استفاده از تکنیک فلورسنت همراه با فرایند فعال‌سازی آپوپتوز توانستند شیوه خودویرانی سلول را مشاهده کنند. این فرایند در طول لوله حرکت می‌کرد.

فرل در این باره می‌گوید: «به طور ایده‌آل چنین آزمایش‌هایی بهتر است در سلول واقعی انجام شود. اما در این خصوص مشکلی وجود دارد؛ بیشتر سلول‌ها بسیار کوچک‌تر از آن هستند که بتوان موج مهاجم را متمایز کرد».

محققان با استفاده از میکروسکوپ فلورسنت تخم‌های قورباغه را مطالعه کردند. به دلیل کدر بودن تخم‌ها این مطالعه سخت‌تر بود. اما با این وجود، هنگام حرکت موج مهاجم، موجی مشابه از تغییر رنگدانه‌ها در سطح تخم به وجود آمد.

این تحقیق نشان داد فرآیند مرگ درون یک سلول شبیه قرار دادن چند فن در استادیوم و ایجاد یک موج است.

موج‌های مهاجم مشابهی در نبض‌های عصبی و در مقیاس بزرگتر هنگام گسترش آتش‌سوزی در طبیعت دیده می‌شود.

فرل در این باره می‌گوید: «موج مهاجم اجازه می‌دهد سیگنال‌های الکتریکی به سمت آکسون (بخش رشته مانند سلول عصبی) منتشر و امواج کلسیم در سلول‌ها گسترده شوند».

منبع‌: مهر

انتهای پیام/4056

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.