خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

99 درصد از مقالات آمریکا جنبه علمی ندارند

یکشنبه 21 مرداد 1397 - 12:03
دانشمند

یک دانشمند هشدار می‌دهد 99 درصد از مقالات علمی امروزی آمریکا انگیزه سیاسی دارند و از روش‌های علمی پیروی نمی‌کنند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از ساینس نیوز، پروفسور اسکات آرمسترانگ ادعا می‌کند کمتر از یک درصد از مقالات علمی منتشر شده در مجلات معتبر آمریکا کاملا علمی پیروی می‌کنند.

تا پیش از این گمان می‌شد که تنها 10 درصد از پژوهش‌های علمی مفید است اما حالا می‌دانیم تنها در یک دهم درصد از این مقالات از روش‌های علمی استفاده شده است.

آرمسترانگ به‌خصوص درباره آشوب‌طلبی هشدار داد، برخی دانشمندان آمریکایی تغییرات آب و هوایی ساخته‌شده توسط انسان‌ها را تشویق می‌کنند. این دانشمندان انگیزه‌های سیاسی دارند یا به‌شدت روی پیشرفت شغلی خود متمرکز هستند و به همین دلیل برایشان اهمیتی ندارد که اطلاعات دقیق یک مطالعه علمی را منتشر کنند.

به گفته آرمسترانگ برای ارائه یک مقاله علمی خوب هشت معیار وجود دارد: واقع‌گرایانه بودن، ارائه یافته‌های مفید، افشای کامل روش‌های به‌ کار رفته، بررسی جامع دانش اولیه، استفاده از اطلاعات معتبر و موثق، استفاده از روش‌های ساده و معتبر، ارائه شواهد تجربی و ارائه نتیجه‌گیری بر اساس شواهد معتبر.

بسیاری از دانشمندان به دنبال واقع‌گرایی در تحقیق می‌روند اما تعداد انگشت‌شماری به آن می‌رسند. یکی از دانشمندان به این نتیجه رسیده است که واقع‌گرایی باعث مشهور شدن یک دانشمند نمی‌شود بلکه جانبداری دانشمندان را معروف می‌کند. جانبداری استراتژی خوبی برای پیشرفت شغلی است.

تحقیقات دولتی و دانشگاهی آمریکا به دنبال مطالعات جانبدار هستند. سیاستمداران واقعیت غیرعملی دارند و دوست دارند که دانشمندان آن را ثابت کنند تا آن را در جامعه رواج دهند. وقتی که دانشمند واقعیت غیرعلمی را ثابت کرد، پولش را دریافت می‌کند.

99 درصد از مطالعات و مقالات علمی آمریکایی را تحقیقات جانبدار تشکیل داده است. این تحقیقات برای اهداف علمی یا توسعه دانش انجام نمی‌شود بلکه برای حمایت از ایده‌های سیاسی صورت می‌گیرند.

انتهای پیام/4021

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.