خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

زنان شکارچی توفان به جنگ «هکتور» می‌روند

یکشنبه 21 مرداد 1397 - 14:00
خلبان

اولین گروه شکارچی توفان با خدمه تماماً زن اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا شجاعانه وارد توفان هکتور شدند.

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا از گیزمودو، با وجود این که همه خدمه کامپیوتری مرد بودند اما این اولین مأموریتی است که هر دو خلبان آن زن بودند. ربکا وادینگتون و کریستی توئینگ دو خلبان هواپیمای گلف‌استریم4 بودند که روز پنجم اوت بر فراز اقیانوس آرام به پرواز درآمد.

بعد از دو ساعت پرواز، این دو خلبان ابرهای سفیدی را مشاهده کردند و متوجه شدند که به توفان هکتور رسیده‌اند. در آن زمان توفان هکتور در حال رفتن به سمت هاوایی بود و به همین دلیل اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا به این محل اعزام شد.

وقتی خطر توفان یکی از سرزمین‌های آمریکا را تهدید کند، شکارچیان توفان برای بررسی به محل اعزام می‌شوند. فعالیت شکارچیان توفان از سال 1997 در اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا آغاز شد. وادینگتون و توئینگ در ارتفاع 45 هزار فوتی بودند و بر فراز گردباد پرواز می‌کردند. همچنین سه هواپیمای P-3 در ارتفاع 10 هزار پایی مستقر بودند که مستقیماً به سمت مرکز توفان پرواز کردند.

شکارچیان توفان اطلاعات حیاتی درباره توفان‌ها جمع‌آوری می‌کنند که نقش حیاتی در پیش‌بینی رفتارهای توفان‌ها بازی می‌کند. گروه مستقر در هواپیمای گلف‌استریم4 بیشتر روی اتمسفر بالایی سیستم آب و هوایی توفان که باعث چرخش آن می‌شود، تمرکز می‌کنند. این کار به دانشمندان اجازه می‌دهد که پیش‌بینی کنند توفان سرانجام به کجا خواهد رفت.

شکارچیان توفان با استفاده از ابزار خاصی میزان فشار، رطوبت، حرارت و مسیر جهش باد را اندازه‌گیری‌ می‌کنند.

این ابزارها توانست به‌درستی مسیر حرکت توفان هکتور را پیش‌بینی کند. هکتور به جنوب جزایر هاوایی رسیده است و همچنان در حال حرکت است. پرواز هشت ساعته وادینگتون و توئینگ یکشنبه گذشته با موفقیت تمام انجام شد.

انتهای پیام/4056/4021

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.