خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

سخنگوی وزارت امور خارجه:

تقسیم خزر میان کشورهای ساحلی در کنوانسیون امروز مطرح نیست

یکشنبه 21 مرداد 1397 - 13:53
نشست خبری سخنگو وزارت امورخارجه

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار کرد: تحدید حدود و سهم کشورها از دریای خزر و تقسیم آن‌ و تعیین خط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در کنوانسیون امروز مطرح نیست و باید گفتگوهای کارشناسی بیشتری انجام شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره برخی اظهار نظر‌های غیر کارشناسی و فضاسازی‌ها از نشست امروز سران کشورهای ساحلی دریای خزر اظهار کرد: برخی گمانه‌زنی‌ها و اظهارات مطرح شده به هیچ‌‌‌‌وجه صحیح نیست؛ چرا که اساساً کنوانسیونی که امروز به امضاء سران پنج کشور ساحلی خزر می‌رسد چارچوب‌های کلی همکاری‌ها و اصول اساسی مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر را تعیین می‌کند و با توجه به خاص بودن این دریاچه بزرگ، رژیم حقوقی خاصی فارغ از کنوانسیون‌های موجود تدوین و اجرا خواهد شد.

قاسمی گمانه‌زنی‌ها در خصوص پرداختن این کنوانسیون به تحدید حدود و سهم کشورها از دریای خزر و تقسیم آن‌را رد و تأکید کرد: موضوع تقسیم خزر میان کشورها و تعیین خط مبداء و تقسیم بستر و زیر بستر در این کنوانسیون مطرح نیست چرا که سواحل خزر از پیچیدگی‌هایی برخوردار است که نیازمند گفتگوهای کارشناسی بیشتر است که امیدواریم در آینده با تفاهم و توافق هر پنج کشور نتایج مطلوب حاصل گردد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور همچنین گفت: از دستاوردهای این کنوانسیون این است که هیچ کشور خارجی حق دریانوردی نظامی و غیر نظامی و ایجاد پایگاه در خزر را ندارد و پنج کشور هم اجازه نخواهند داد تا دیگر کشورها از دریا، خاک و آسمان خود برای تهاجم به هر یک از کشورهای ساحلی خزر استفاده کنند.

قاسمی در پایان تأکید کرد: امضاء این کنوانسیون که سندی راهبردی برای همکاری‌های کشورهای خزر است، این منطقه را به قطب دیگری از همکاری‌های منطقه‌ای در جهت صلح، ثبات، امنیت و پیشرفت کشورهای عضو تبدیل خواهد کرد.

لازم به یادآوری است کنوانسیون مزبور حاصل بیش از دو دهه مذاکرات متعدد در سطوح مختلف میان مقام‌های کشورهای ساحلی دریای خزر است.

انتهای پیام/4077/4068/ن

نظرات (1 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.
رستمی
  • یکشنبه 21 مرداد 1397 - 14:54
  • 0
  • 0
با سلام خواهشا با تمام قدرت از منافع ساحلی کشورمان دفاع کنید .