خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

 تجربه خوبی در احیای دریاچه ارومیه داریم/ سختی احیای تالاب‌های کشور

یکشنبه 21 مرداد 1397 - 19:55
عیسی کلانتری

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست چهار اولویت مهم رئیس‌جمهور در بخش محیط زیست کشور را احیای تالاب‌ها، مدیریت پسماند، گرد و غبار و بهبود وضعیت هوای کلان‌شهرها دانست و افزود: در این میان احیای تالاب‌های کشور از تمامی این اولویت‌ها سخت‌تر است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری عصر امروز در پنجمین جلسه ستاد احیا و حفاظت از تالاب‌های استان فارس چهار اولویت مهم رئیس‌جمهور در بخش محیط زیست کشور را احیای تالاب‌ها، مدیریت پسماند، گرد و غبار و بهبود وضعیت هوای کلان‌شهرها دانست و افزود: در این میان احیای تالاب‌های کشور از تمامی این اولویت‌ها سخت‌تر است. زیرا هم با بحران مصرف و هم با تغییر اقلیم روبه‌رو هستیم.

وی با بیان اینکه تنها تالابی که در انتهای حوضه آبریز رودخانه‌های کشور نیست، تالاب پریشان است، گفت: البته ما تجربه خوبی در احیای دریاچه ارومیه داریم که می‌توان از این تجربه در دیگر تالاب‌ها استفاده کرد. احیای دریاچه ارومیه در فاز اول 10 سال پیش‌بینی شده بود که با مشکلات ساختاری بودجه‌ای مدت زمان احیا به 12 سال افزایش یافت.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به سطح علمی و دانشگاهی استان فارس گفت: با بودن دانشگاه شیراز در منطقه و وجود نیروهای متخصص در استان فارس باید برنامه‌ریزی‌هایی با محوریت دانشگاه شیراز انجام و در قالب احیای تالاب‌های استان فارس اولویت‌بندی صورت گیرد.

وی گفت: وجود همه حوضه‌های آبریز بختگان در فارس کار احیای این تالاب و مدیریت آن را آسان‌تر از احیای ارومیه کرده است؛ از این‌رو مدیران فارس بهتر و سریع‌تر می‌توانند احیای این تالاب را دنبال کنند.

کلانتری افزود: احیای تالاب‌ها نیاز به استخدام کارشناسان دانشگاه دارد، دانشگاه‌ها طی 6 ماه کار شبانه‌‌روزی کار کردند تا طرح احیای ارومیه کلید خورد و جمع‌بندی مطالعات انجام گرفت زیرا نمی‌توان به مطالعات محلی اکتفا کرد.

وی گفت: هر حرکتی در قالب برنامه جامع صورت می‌گیرد و خارج از برنامه هیچ اقدامی برای احیای تالاب‌های کشور موفق نیست.

معاون رئیس‌جمهوری با بیان اینکه تالاب بختگان را هیچ‌گاه نمی‌توان به بختگان قبل بازگرداند همانطور که دریاچه ارومیه به قبل بازگشت ادامه داد: اگر برنامه نباشد ما حتی یک ریال حاضر به هزینه کردن نیستیم باید بر اساس برنامه مشخص باشد که هزینه‌کردها چقدر آب برای تالاب‌های فارس می‌آورد و اثربخشی برنامه مشخص باشد.

وی افزود: برای احیای تالاب‌ها پول وجود دارد ولی بدون برنامه نباید هزینه شود، استاندار فارس مسئولیت ارائه این برنامه را بپذیرند، محیط زیست و سایر نهادها هم پای کار می‌آیند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: برای هزینه کردن در محیط زیست با برنامه‌‌ریزی همه موافقند، تعهد هر دستگاه در برنامه مشخص باشد، فارس نمی‌تواند از حوضه‌های جانبی سایر استان‌ها برای احیای تالاب‌ها آب بگیرد اما می‌تواند از مصرف آب کشاورزی بکاهد.

کلانتری افزود: بدون توسعه کشت باید با اصلاح الگوی کشاورزی از مصرف آب کشاورزی در فارس کم کرد، سال‌ها پیش نسبت به کشت دوم در فارس هشدار داده شد و کسی انتظار محصول بیشتر از فارس ندارد؛ کشت دوم اقلیم فارس را به نابودی می ‌کشاند در حالی که الان افرادی به کشت سوم می‌اندیشند.

وی بیان کرد: باید طی حداکثر 6 ماه برنامه مشخص و با محوریت دانشگاه برنامه تدوین و با مسئولیت استانداری برنامه احیای تالاب‌های فارس عملیاتی شود.

معاون رئیس‌جمهور گفت: اگر این برنامه امسال به فصل بودجه برسد من قول می‌دهم تامین اعتبار شود و سال آینده برنامه اجرایی شود.

کلانتری اظهار داشت: چه بسا برخی از خرده‌برنامه‌ها با تدوین برنامه جامع احیای تالاب‌ها متوقف شود که در برنامه احیای دریاچه ارومیه اجرای برخی از سدها متوقف شد از این‌رو تقدم برنامه جامع بر خرده برنامه‌های موجود مورد تاکید است، متوقف کردن بسیاری از طرح‌ها سخت است و فشار سیاسی به دنبال دارد اما طبق برنامه اگر لازم شد باید متوقف شوند.

وی ادامه داد: یکی از مباحث ما با شهرستان‌های حاشیه ارومیه همین است که برخی برنامه‌های توسعه در این شهرستان‌ها متوقف شده است اگر دانشگاه تشخیص داد که طرحی در فارس باید برای احیای بختگان متوقف شود واقعا باید این کار صورت گیرد.

انتهای پیام/4076

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.