خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

استاد دانشکده دامپزشکی:

چشم گاوها در هویزه در اثر شوری آب کور می‌شود/بعد از سوختن، کوری در کمین گاوهای هویزه

شنبه 10 شهریور 1397 - 03:32
گاوها در هور العظیم

استاد دانشکده دامپزشکی اهواز گفت: بالارفتن فشار خون در گاوها بر اثر خوردن آب‌‌های شور، سبب خشکی چشم آنها شده و رفته رفته به کوری منجر می شود.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، قطع آب و برق و وجود دود، تنها مشکلات مردم در هورالعظیم نیست. در حال حاضر از بین رفتن دام‌ها که تنها منبع درآمد اهالی این مناطق است مهم‌ترین دغدغه‌ای است که مردم در هویزه و روستاهای هورالعظیم با آن دست به گریبان‌اند.

شدت دود و شوری آب که بر اثر خشک شدن تالاب هورالعظیم به وجود آمده، سبب شده است دام‌ها که اصولاً در این مناطق گاو و گاومیش هستند دچار بیماری‌های مختلف شوند. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که بالا رفتن فشارخون براثر مصرف آب‌شور سبب شده که گاوها دچار کوری چشم شوند. این مسئله در چند روستا در اطراف هویزه دیده‌شده است.

محمد راشد در مورد ماجرای کوری چشم گاوها در هویزه گفت: متأسفانه میزان شوری آب در هویزه به شدت بالاست و این مسئله سبب کور شدن چشم گاوها شده است. البته نباید خطر این ماجرا را برای انسان‌ها دور از ذهن بدانیم، زیرا شور بودن آب سبب شده‌است که فشارخون بالا برود و این افزایش می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری را با خود به دنبال داشته باشد. در حال حاضر دود در فضای شهر آن‌قدر بالاست که بیماران تنفسی از شدت سرفه خون بالا می‌آورند. مویرگ‌هایشان پاره شده و آنها را دچار مشکلات زیادی کرده است. ما هم باخبرشدیم که تعدادی از دام‌ها در هویزه براثر مصرف آب‌شور کور شده‌ و تعدادی نیز به دلیل کمبود آب تلف شدند.

وی افزود: با توجه به این‌که یکسری از روستاهای هویزه از رودخانه دور هستند و به‌دلیل مراتعی که وجود دارد، مردم در نزدیکی مرز ایران و عراق زندگی می‌کنند، برای تأمین آب موردنیاز خود و دام‌هایشان مجبور به حفر چاه شده‌اند، اما آب این چاه‌ها شور است و دام‌ها به دلیل مصرف این آب و بالا رفتن فشار خونشان کور شده‌اند.

این استاد دانشگاه با توضیح این‌که هورالعظیم تالابی بین ایران و عراق است، ادامه داد: در زیر هور، سفره زیرزمینی منابع نفتب به‌صورت مشترک بین ایران و عراق وجود داشت. ایران اقداماتی انجام داد و برای آن‌که از لحاظ اقتصادی استخراج نفت برایش به‌صرفه باشد، هورالعظیم را خشک کرد. زیرا استخراج نفت در آب هزینه‌هایش چهار برابر خشکی است و به همین دلیل با هماهنگی وزارت نیرو در داخل هور حوضچه‌هایی تشکیل و هور به منطقه‌ای خشک با جاده کشی تبدیل شد. از سوی دیگر اعلام شد که از کرخه آبگیری این هور انجام می‌شود که همان زمان بحث ریزگردها که منشأ تالابی داشت و بعد از خشک شدن هور با وزش باد به هوا بلند می‌شدند، مطرح شد.

وی اضافه کرد: متأسفانه بسیاری از فلزات سنگین و مواد رادیواکتیوی که منشأ آن از زاگرس بود در کف تالاب‌ها وجود داشت که به دلیل وجود آب پنهان‌شده بود. اما در حال حاضر به خاطر خشک شدن تالاب و بلند شدن ریز گردها این مواد سمی و رادیواکتیو در هوا پراکنده و سبب بروز سرطان شده‌اند.

راشد افزود: دومین بیمارستان سرطان استان خوزستان اوایل سال ۹۶ افتتاح شد، فارغ از این‌که در این استان به دلیل آلودگی‌های آب‌وهوا، شیوع سرطان ۷۰۰ برابر افزایش داشته است، باید بگوییم از سال ۹۶ این تالاب فاضلاب گیری شده نه آبگیری.

این فعال محیط‌زیست در ادامه تصریح کرد: درواقع بحث کشت نیز به‌صورت پنج سال متوالی در خوزستان ممنوع شده که این مسئله به بهانه کاهش مصرف آب صورت گرفته است. این‌ها در کنار هم سبب شده که حق‌آبه تالاب کاهش یابد و در نهایت آب تالاب خشک شود و کانون‌های جدید ریزگرد ایجاد شود.

وی افزود: بحث آتش‌سوزی نیز به گفته بسیاری از کارشناسان از عراق آغازشده است و بخاطر غفلت ایران نسبت به این مسئله، آتش به سمت ایران حرکت کرد. در ابتدا دو سه هکتار تالاب ایران دچار حریق شد که با سرعت عمل، آتش خاموش شد؛ اما متأسفانه دود این آتش‌سوزی‌ها که در بخش عراق همچنان ادامه دارد به چشم ایرانی‌ها رفته است. دام‌ها در این محدوده دچار مشکل شده‌اند و بیماری‌های تنفسی نیز به‌شدت در بین مردم در حال شیوع است و این مسئله در زندگی طبیعی مردم اثرگذار شده است.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه هویزه نیز در همین رابطه به آنا گفت: مشکلات ما در شهرهای مرزی بسیار بالاست. آب نداریم و اطفای حریق متوقف‌ شده است. آن‌قدر سرعت دود بالا رفته که بیش از ۱۳۰ کیلومتر تا محل حادثه را طی کرده و به اهواز هم رسیده و حمیدیه و سوسنگرد را هم دربرگرفته است.

علی سیلاوی اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت در هویزه بحرانی است و دام‌های هویزه به دلیل دود و شوری آب چشم‌هایشان خشک شده است.

وی با اشاره به اینکه گروه‌های جهادی دانشجویی آمادگی این را دارند که در صورت نیاز، وارد میدان شوند؛ در ادامه افزود: در حال حاضر ما نتوانستیم به این موضوع ورود پیدا کنیم؛ اما در صورت نیاز گروه‌های جهادی می‌توانند در قالب گروه‌های دامپزشکی و پزشکی به هویزه اعزام شوند و به مردم کمک کنند.

انتهای پیام/ن

نظرات (1 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.
  • شنبه 10 شهریور 1397 - 11:29
  • 1
  • 0
دامپزشکی در این استان سعی کنه دارویی که این مشکل را در گاوها درمان میکنه را به این حیوانات بی زبان تزریق کنه تا مشکلشون حل بشه.