خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

یاران مهربان/ 56

فتح خون؛ کتابی روایی تحلیل از واقعه کربلا

دوشنبه 19 شهریور 1397 - 00:05
فتح خون

کتاب «فتح خون» اثری از شهید سید مرتضی آوینی در قالب دو بخش هم روایتگر وقایع و رویدادهای کربلاست و هم چرایی روی دادن آن را تحلیل می‌کند.

به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، «فتح خون» روایتی تحلیلی از واقعه کربلا و چراییِ واقعه کربلا است که گاهی از زبان «راوی» و گاهی به شیوه معمول مقتل‌ها را روایت می‌کند، تا تفسیری موشکافانه از واقعه کربلا داشته باشد.

در این کتاب مخاطبان علاوه بر ابراز شیفتگی و بیان عظمت واقعه و مظلومیت سیدالشهدا (ع) و یارانش‌ با نکات ریز اما مهم درخصوص عاشورا آشنا می‌شوند و به فلسفه روی دادن آن پی خواهند برد.

این کتاب از دو بخش کلی تشکیل شده است‌؛ در بخش اول به وقایع و توصیف ماجراهای پیش‌ آمده پرداخته شده که از رجب سال 60 تا محرم سال 61 هجری را در بر می‌گیرد و در بخش دوم که از زبان راوی‌ روایت می‌شود، وقایع و ماجراها تحلیل و رازگشایی می‌شود.

در این بخش تحلیل‌هایی درباره چرایی وقوع حوادث کربلا به زبان روان و جذابی مطرح شده که به اعتقاد برخی از مخاطبان این کتاب، شاید همین ویژگی این کتاب را به یکی از درخشان‌ترین کتاب‌های نگاشته شده در ارتباط با قیام عاشورا تبدیل کرده است.

شیوه خاص روایت داستان که در آن نویسنده کوشیده تا علاوه بر بیان حقیقت ماجرای کربلا و پرده‌برداشتن از راز بزرگ این واقعه عظیم، شیفتگی و ارادت خود را در قالب بهترین و زیباترین جملات بیان کند، از نقاط قوت این کتاب به شمار می‌رود که تیراژ و نوبت چاپ آن را هم به بیش از 12 نوبت چاپ ارتقا داده است.

شهید سید مرتضی آوینی در این کتاب عاشورا و کربلا را فرازمانی و فرامکانی می‌داند و به مخاطبان خود یادآور می‌شود که هر انسانی کربلا و عاشورایی‌ دارد. وی در حقیقت عاشورا را یک حقیقت کلی معرفی می‌کند که می‌تواند در هر زمان و مکانی برای هر انسانی تکرار شود.

«فتح خون» اثری از شهید سید مرتضی آوینی در قالب 142 صفحه و بهای 12 هزار تومان از سوی انتشارات واحه منتشر شده است.

انتهای پیام/4072/4031/

نظرات (2 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.
کاوه
  • دوشنبه 19 شهریور 1397 - 16:09
  • 0
  • 0
هر محرم باید این کتاب رو خوند
مسعود هدایتی
  • دوشنبه 19 شهریور 1397 - 16:09
  • 0
  • 0
کتاب خوب و در خور توجهی هستش