خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین خبر داد:

ارائه مجوز قرق اختصاصی قزوین در مرحله مکان‌یابی و امکان‌سنجی

سه‌شنبه 20 شهریور 1397 - 11:07
آرامش حیات وحش در منطقه حفاظت‌شده پرور

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین با اشاره به درخواست متقاضیان برای فعالیت در قرق‌های اختصاصی این منطقه گفت: درخواست این افراد در مرحله مقدماتی مکان‌یابی و امکان‌سنجی قرار دارد بر همین اساس پس از ارائه طرح از سوی متقاضیان، اداره کل محیط زیست استان تقاضای این افراد را بررسی و چنانچه مطابق نظرات کارشناسی، علمی و محیط زیستی ارزیابی شود به آنها مجوز لازم ارائه می‌شود.

حسن پسندیده در گفتگو با خبرنگار محیط‌زیست گروه اجتماعی خبرگزاری آنا با اشاره به بررسی درخواست افراد حقیقی،‌ بخش خصوصی و غیردولتی برای فعالیت در قرق‌های اختصاصی استان قزوین اظهار کرد:‌ قرق‌های اختصاصی در استان‌های مختلف برحسب شرایط اقلیمی و زیستگاهی و زیست بومی که دارد به اشخاص حقیقی و بخش خصوصی علاقمند فعالیت در این حوزه واگذار می‌شود.

وی افزود: بر اساس آیین‌نامه اجرایی قانون شکار و صید، قرق اختصاصی به محدوده‌ای از جنگل و مرتع و آب و آب بندان و کوهستان و زمین‌های بائر یا دایر اطلاق می‌شود که امتیاز شکار و صید در آن محدوده، با رعایت حقوق اشخاص و مقررات مربوط به حفظ و تکثیر و بهره برداری از حیوانات قابل شکار و صید پس از موافقت مقامات صلاحیت دار وزارت جهاد کشاورزی، از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برای مدت معین به اشخاص حقوقی یا حقیقی واگذار می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین یادآور شد:‌ قرق‌های اختصاصی به زیستگاه‌های غیرحفاظتی و خارج از مناطق چهارگانه محیط‌های طبیعی که در آن شرایط لازم برای زیستن و تکثیر حیات وحش مهیاست اطلاق می‌شود که این مناطق براساس دستورالعمل مشخص شناسایی و در مقیاس محدود و تعیین شده به متقاضیان واگذار می‌شود.

پسندیده ادامه داد: متقاضیان باید برای ادامه فعالیت در این قرق‌های اختصاصی مقررات و ضوابط ابلاغی را رعایت کنند و عملکرد و اقدامات آنها نیز از سوی سازمان محیط‌زیست به صورت سالانه و دوره‌ای مورد پایش قرار می‌گیرد زیرا حفاظت از زیستگاه بر عهده این افراد است.

وی با تاکید بر رصد محیط‌زیست بر نحوه عملکرد مالکان قرق‌های اختصاصی گفت: زمانی که جمعیت حیات وحش به میانگین قابل قبولی برسد به صورت سالانه با هماهنگی سازمان محیط‌زیست مجوز محدود برای شکار مجاز یکی از گونه‌های حیات وحش منطقه صادر می‌شود.

مدیرکل محیط‌زیست استان قزوین تصریح کرد: تعیین و انتخاب قرق اختصاصی براساس دستور العمل صورت مشخصی می‌گیرد و در استان قزوین هم متقاضیانی برای واگذاری قرق اختصاصی داشتیم اما هنوز درخواست آنها در مرحله مقدماتی مکان‌یابی و امکان‌سنجی قرار دارد بر همین اساس پس از ارائه طرح از سوی متقاضیان، اداره کل محیط زیست استان تقاضای این افراد را بررسی و چنانچه مطابق نظرات کارشناسی، علمی و محیط زیستی ارزیابی شود به آنها مجوز لازم ارائه می‌شود.

انتهای پیام/4044/

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.