خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

عضو فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس:

تأمین امنیت هزینه زیادی برای ملت ایران داشته است

چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 06:06
ابوالفضل حسن بیگی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: روحانی در سفر به نیویورک این مسئله که ناامن شدن منطقه توسط آمریکا موجب از بین رفتن امنیت ایران می‌شود را تبیین کند.

ابوالفضل حسن‌بیگی در گفتگو با خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، با بیان اینکه حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی باید در سفر مهرماه خود به مجمع عمومی سازمان ملل، صدای حق‌طلبی ملت ایران را به گوش جهانیان برساند، اظهار کرد: سازمان ملل متحد بعد از جنگ جهانی دوم با مأموریت احقاق و دفاع از منافع 225 کشور جهان تأسیس شد تا محلی باشد برای اینکه اگر کشوری به کشورهای دیگر ظلم کرد، جلوی آن را بگیرد.

وی با بیان اینکه با چنین دستور کاری چند سازمان جانبی هم در کنار مقر سازمان ملل متحد شکل گرفت، تصریح کرد: دادگاه لاهه از جمله سازمان‌هایی است که در مورد پیگیری حقوق ملت‌ها در قبال کشورهای مستکبر و قلدر وظیفه دارد.

ایران نمی‌تواند به ناامنی در منطقه بی‌تفاوت باشد

عضو فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس با تأکید بر اینکه مجمع عمومی سازمان ملل متحد یکی از مکان‌هایی است که رؤسای جمهور، نخست‌ وزیران و مقام‌‌های ارشد کشورها در آن شرکت کرده و از این جهت از پتانسیل خوبی برخوردار است، تصریح کرد: این شرایط ویژه‌ای برای ایران است که رئیس‌جمهور موارد گوناگون ظلم‌ و تجاوز‌های آمریکایی‌ها به کشورهای منطقه از جمله عراق، سوریه، یمن، افغانستان و دیگر کشورها را به گوش رؤسای کشورهای جهان برساند.

عضو شورای مرکزی فراکسیون ولایی مجلس تأکید کرد: روحانی باید در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد بر این موضوع تأکید داشته باشد که ناامن شدن منطقه توسط آمریکا موجب از بین رفتن امنیت ایران می‌شود و تأمین امنیت هم هزینه زیادی برگردن ملت ایران انداخته است؛ لذا جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند به موضوع بی‌تفاوت باشد.

لزوم توجه افکار عمومی جهان به اهمیت برجام

نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی درباره محور با اهمیت دیگری که روحانی باید در سفر به نیویورک تبیین کند، گفت: افکار عمومی جهان نباید به موضوع برجام بی‌تفاوت باشد. اینها به‌ناحق تهمت ساخت بمب اتم را به ایران زدند؛‌ در حالی که رهبر انقلاب فرمودند ایران نیازی به بمب‌اتم ندارد و شرعاً هم آن را حرام اعلام کردند؛ ولی قلدری آمریکا باعث شد برخی کشورها با آن‌ها همراه شوند و در نهایت معاهده بین‌المللی برجام نوشته شد.

حسن‌بیگی با اشاره به اینکه آمریکا مقابل چشم جهانیان بدون تحمل هیچ خسارتی از این توافق بین‌المللی خارج شد، اظهار کرد: ایران اسلامی که خسارت‌های تحریم پیش از برجام را تحمل کرده بود با برجام هم در بحث تولید انرژی ‌هسته‌ای برای مصارف بهداشت و درمان، کشاورزی و برق، خسارت دید؛ بنابراین رئیس‌جمهور باید صدای پایبندی یک‌طرفه ایران در برجام و زیان‌های آن را به گوش جهان برساند و از طریق دادگاه لاهه جریمه آمریکایی‌ها را پیگیری کند.

حفظ جایگاه سازمان ملل متحد با محکوم کردن قلدری‌های آمریکا

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه سازمان ملل متحد قدرت آن را دارد تا محکم مقابل آمریکایی‌ها بایستد و اقدام‌های مضحک ترامپ و بدعهدی‌های آنان را محکوم کرده و مانعش شود، گفت: سازمان ملل باید متوجه باشد که اگر این کار را نکند، جایگاه و فسلفه خاستگاه خود را از دست می‌دهد و قانون جنگل در جهان حکم‌فرما خواهد شد که خسارت این بی‌قانونی به‌یقین متوجه آمریکایی‌ها هم می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه رئیس‌جمهور از این فرصت استفاده کرده و برای آمریکایی‌ها تبیین کند که جهان تک‌قطبی به تاریخ پیوسته و دنیای امروز چند قطبی است، گفت: ملت ایران حتی زمان دو قطبی جهان هم مقابل قلدرمأبی‌های بلوک غرب و شرق سر تسلیم فرود نیاورد.

اروپا روزبه‌روز از آمریکا فاصله می‌گیرد

عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس خاطرنشان کرد: در جهان چند قطبی امروز شاهدیم حتی اروپایی‌ها هم روزبه‌روز از آمریکا و سیاست‌های منفعت‌طلبانه‌اش فاصله می‌گیرند و بی‌نظمی و بدعهدی آمریکا به مشکل بزرگ دنیای امروز تبدیل شده است.

به گزارش آنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور در جلسه چهاردهم شهریور هیأت دولت، از سفر رئیس‌جمهور در هفته اول مهر به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خبرداد و گفت که طبق سنوات گذشته سخنرانی رئیس‌جمهور در سازمان ملل پیش‌بینی شده است.

انتهای پیام/4034/ن

کد خبر: 442797
نظرات (1 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.
  • شنبه 24 شهریور 1397 - 16:14
  • 0
  • 0
با این همه تورم و گرانی و فقروبیکاری و عقب ماندگی ، صحبت کردن ازامینت نهایت مسخره کردن مردم است . کشوری امنیت دارد که دارای ثبات اقتصادی و رفاه عمومی بالا باشد نه این همه فقر و بیکاری و اعتیاد و گرانی افسار گسیخته .