خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

از سوی بانک مرکزی؛

دستورالعمل برگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه اقتصادی کشور ابلاغ شد

سه‌شنبه 20 شهریور 1397 - 22:00
بانک مرکزی

بانک مرکزی دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه اقتصادی کشور را به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، بانک مرکزی «دستورالعمل و ضوابط اجرایی رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و برگشت ارز حاصل از صادرات کالا به چرخه اقتصادی کشور» را به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ کرد.
این دستورالعمل، پیرو نامه شماره ۲۰۸۴۲۱/۹۷ مورخ ۱۸/۰۶/۱۳۹۷ و در راستای اجرایی کردن بند ۳ تصویب‌نامه شماره ۶۳۷۹۳/ت ۵۵۶۳۳ هـ مورخ ۱۶/۰۵/۱۳۹۷ هیأت وزیران موضوع «برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور»، به شرح زیر اعلام می‌شود:

۱- گمرک ج.ا.ا. مکلف است هم‌زمان با اظهار الکترونیک صادرات در پنجره واحد تجارت فرامرزی نسبت به اخذ سیستمی تعهد بازگشت ارز حاصل از صادرات از صادرکننده یا نماینده قانونی وی به شرح تعهدنامه پیوست اقدام کند.

۲- گمرک ج.ا.ا. موظف است اطلاعات پروانه‌های صادراتی موضوع بند (۱) را به‌صورت برخط و سیستمی به بانک مرکزی ج.ا.ا. ارسال کند.
تبصره: ارسال اطلاعات پروانه صادرات به بانک مرکزی توسط گمرک به‌منزله دریافت تعهدنامه موضوع بند «۱» از صادرکننده توسط گمرک ج.ا.ا. است.

۳- صادرکنندگان کالا مکلف‌اند حداکثر ظرف مدت زمانی سه ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی، حداقل ۹۵ درصد ارزش گمرکی کالای مندرج در پروانه صادراتی را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند و از طریق سامانه جامع تجارت به بانک مرکزی اظهار کنند. ۵ درصد باقی‌مانده به‌منظور تأمین هزینه‌هایی از قبیل بازاریابی، تبلیغات و دفاتر خارج از کشور و نظایر آن در اختیار صادرکننده خواهد بود.
تبصره: مصادیق بازگشت ارز حاصل از صادرات بیش از سه ماه توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین خواهد شد.

۴- نحوه بازگردانی ارز به چرخه اقتصادی کشور و رفع تعهد ارزی برابر مقررات و سیاست‌های بانک مرکزی می‌تواند به یک یا ترکیبی از شکل‌های زیر صورت گیرد:
الف- واردات خود در مقابل صادرات خود
ب- واردات اشخاص ثالث در مقابل صادرات
ج- پرداخت اقساط بدهی ارزی تسهیلات فاینانس، ری فاینانس و یوزانس خود
د - فروش ارز به بانک‌ها و صرافی‌های مجاز
هـ- سپرده‌گذاری ارزی نزد بانک‌ها
تبصره: صادرکنندگان کالاهای پتروشیمی، فرآورده‌های پایه نفتی، میعانات گازی و کانی‌های فلزی صرفاً با تأیید مقام عالی وزارتخانه‌های ذی‌ربط مجاز به استفاده از بندهای "الف" و "ب" خواهند بود.

۵- ارائه خدمات و تسهیلات به صادرکنندگان توسط تمام دستگاه‌های اجرائی منوط به رفع تعهد ارزی صادرکنندگان هستند.
منظور از خدمات و تسهیلات در دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط به شرح ذیل است:
-
گمرک ج.ا.ا عبارت‌اند از مسیر سبز و فعالان مجاز اقتصادی،
- وزارت صنعت، معدن و تجارت عبارت‌اند از تمدید کارت بازرگانی و جوایز و مشوق‌های صادراتی، سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی،
- وزارت امور اقتصاد و دارایی عبارت است از معافیت‌های مالیاتی.

۶- بانک مرکزی موظف است به‌صورت هفتگی، تمام اطلاعات تعهدات ارزی ایفا نشده صادرکنندگان را به تمام دستگاه‌های متولی اجرایی و نظارتی ارسال کند.

انتهای پیام/خ

کد خبر: 442905
کلمات کلیدی:
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.