خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

معاون بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی مطرح کرد؛

پیشنهادهایی برای درک عاشورا در دنیای دیجیتال

جمعه 23 شهریور 1397 - 16:32
مرکز تحقیقات  کامپیوتری

معاون بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، پیشنهادهایی را برای درک بهتر عاشورا در دنیای دیجیتال ارائه کرد.

محسن مس‌چی در گفتگو با خبرنگار حوزۀ معارف اسلامی گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا، 6 محصول مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی را که در ارتباط با زندگانی حضرت سیدالشهدا (ع) و حماسه عاشوراست، معرفی کرد.

معاون بین‌الملل این مرکز که حدود سه دهه است، به عنوان بزرگترین تولید‌کننده نرم‌افزارهای علوم اسلامی در جهان فعالیت می‌کند، گفت: نرم افزار زمزم یک، از مجموعه نرم‌افزارهای زمزم، شامل 21 جلد کتاب به زبان فارسی و 9 جلد کتاب به زبان عربی با موضوع زندگانی امام حسین (ع) و واقعه عاشورا است. دومین محصول، نرم‌افزار حماسه عاشورا است که بخشی از کتاب‌های مقتل و حوادث صبح و ظهر عاشورا، نقشه‌های تاریخی و منتخبی از متون 30 عنوان منبع تاریخی مانند تاریخ طبری، تاریخ الکامل، تاریخ ابن‌خلدون، تاریخ الفتوح، مروج‌الذهب و مُثیرالاحزان و الارشاد را در خود دارد. سومین نرم‌افزار، تاریخ امام حسین (ع) نام دارد که متن کتابی 24 جلدی به همین نام است و یک دانشنامه کامل درباره زندگی و زمانه امام سوم شیعیان محسوب می‌شود.

وی گفت: سیره معصومان عنوان نرم‌افزار دیگری است که مربوط به زندگانی 14 معصوم (ع) بوده و از جامع‌ترین منابع در این حوزه محسوب می‌شود. در این نرم‌افزار متن کامل ۴۴۵ عنوان کتاب فارسی، عربی و انگلیسی در ۱۳۸۳ جلد موجود است و زندگی، سیره، مناقب و اصحاب ائمه معصومین در قالب درختواره تدوین شده که بخش عمده آن مربوط به حضرت سید‌الشهدا (ع) است. پنجمین محصول از سری تولیدات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در موضوع عاشورا «عشق و عطش» نام دارد که کتاب صوتی مقتل «لهوف» اثر سید بن طاووس است و در سه فصل و 32 قطعه صوتی تدوین شده است.

معاون بین‌الملل مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی در معرفی ششمین و جدیدترین محصول این مرکز در حوزه موضوعی محرم و سیدالشهدا (ع) بیان کرد: در نرم‌افزار مقتل‌الحسین (ع) متن 101 عنوان کتاب درباره حادثه عاشورا و شخصیت امام حسین (ع) موجود است که از این تعداد 50 عنوان شامل مقاتل است. اشعاری درباره سالار شهیدان، 241 سخنرانی از خطیبان برجسته و 600 قطعه مداحی از مداحان شناخته‌شده، بخش‌های دیگری از این نرم‌افزار جامع را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به این که همه این آثار، دارای امکاناتی نظیر جستجوی متون، واژه‌نامه، تصاویر و نمودارهای جذاب و محیط گرافیکی دلپذیر هستند، گفت: از میان این 6 اثر که هر کدام در جای خود ارزشمند است، به انتخاب خودم دو نرم‌افزار مقتل‌الحسین (ع) و سیره معصومان (ع) را به علاقه‌مندان این حوزه پیشنهاد می‌کنم.

انتهای پیام/4072/پ

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.