خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

کارشناس حوزه انرژی در گفتگو با آنا مطرح کرد:

تکنولوژی روز نیاز شرکت‌های ایرانی برای اجرای پروژه‌های نفتی

جمعه 23 شهریور 1397 - 02:15
بهروزی فر

یک کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه علاقه‌مندی بعضی از هلدینگ‌های ایرانی همچون مپنا به منظور حضور در فاز11 پارس جنوبی یک پیشرفت محسوب می‌شود، گفت: نکته مهم اینجاست که آیا شرکت‌های ایرانی توان اجرای پروژه‌های نفتی همچون فاز11 پارس جنوبی را دارند؟

مرتضی بهروزی‌فر در گفتگو با خبرنگار نفت و انرژی خبرگزاری آنا با اشاره به اینکه در فضای پسابرجام با حضور شرکت نفتی توتال در فاز 11 پارس‌‌ ‌‌جنوبی به نوعی شاهد تغییراتی در روند اجرایی این فار بودیم گفت: اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران موجب خروج توتال از فاز 11 پارس جنوبی شد که وقوع این اتفاق در حضور پررنگ شرکت‌های چینی در فاز 11 پارس جنوبی تاثیر داشت.

وی تصریح کرد: علاقه‌مندی بعضی از شرکت‌ها و هلدینگ‌‌های ایرانی همچون مپنا به منظور حضور در فاز 11 پارس جنوبی یک پیشرفت مهم محسوب می‌شود ولی نکته مهم اینجاست که آیا شرکت‌های ایرانی توان اجرای پروژه‌های نفتی همچون فاز 11 پارس جنوبی را دارند؟

این کارشناس حوزه انرژی افزود: سوابق هلدینگ مپنا در ساخت نیروگاه بر کسی پوشیده نیست اما اینکه این شرکت بزرگ بتواند در فاز ‌11 پارس‌جنوبی جای توتال را بگیرد بعید به نظر می‌رسد.

بهروزیفر اضافه کرد: به نظر من شرکت‌های چینی هم قابلیت انتقال تکنولوژی را مانند شرکت توتال به فاز 11 پارس جنوبی ندارند هر چند نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که در شرایط تحریم راه حلی جز همکاری با شرکت‌‌های چینی و ایرانی نداریم.

وی گفت: توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی نیازمند تکنولوژی بسیار بالاست که متاسفانه شرکت‌های ایرانی و چینی از آن برخوردار نیستند.

این کارشناس حوزه انرژی با اشاره به اینکه انجام پروژه‌های نفتی نیازمند زیرساخت‌ها و تکنولوژی‌های بسیار بالایی است گفت: شرکتهای نفتی محدودی در جهان هستند که می‌توانند توسعه فاز 11 پارس جنوبی را برعهده بگیرند.

انتهای پیام/

کد خبر: 443463
کلمات کلیدی:
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.