خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

ظریف:

اروپا باید تحریم‌های آمریکا را جبران کند

شنبه 24 شهریور 1397 - 21:50
ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان از اروپا خواست تا با اعمال قوانین انسداد تحریم‌های آمریکا علیه ایران را جبران کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمدجواد ظریف در گفتگو با نشریه آلمانی اشپیگل خواستار اقدام اتحادیه اروپا برای خنثی کردن پیامدهای خروج آمریکا از برجام شد و گفت که در صورت انفعال این اتحادیه، تهران ممکن است سطح اجرای برجام را کاهش دهد.

ظریف تأکید کرد: در صورتی که برجام با اقدامات آمریکا و انفعال اتحادیه اروپا تهدید شود، افزایش غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

وی با بیان اینکه بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا باید اعمال شود، افزود: اروپایی‌ها و دیگر امضاکنندگان برجام باید برای خنثی کردن پیامدهای تحریم‌های آمریکا اقدام کنند.

ظریف تصریح کرد: ضروری است که اروپا نه به خاطر ایران، بلکه به خاطر حق حاکمیتی و منافع بلندمدت اقتصادی خود، این اقدامات را انجام دهد.

به نوشته رویترز، آلمان روز جمعه اعلام کرد که به همراه دیگر شرکای اروپایی خود در حال بررسی ایجاد یک سامانه پرداخت برای تسهیل تعاملات تجاری با ایران در زمان تحریم‌ها است.

ظریف در بخش دیگری از این گفتگو مهم‌ترین اولویت تهران را تداوم فروش نفت در حد «معقول» و بازگشت عایدی آن به ایران و همچنین تشویق سرمایه‌گذاری و همکاری دیگر کشورها در بخش فناوری و تحقیق در این کشور دانست.

ظریف تأکید کرد: «اروپا گفته که توافق هسته‌ای در راستای منافع امنیتی آن است. پس اروپا باید آماده پرداخت هزینه برای امنیتش باشد. هیچ چیزی مجانی نیست.»

وی یادآور شد که اروپا باید با اعمال قوانین انسداد و مجازات آن دسته از شرکت‌های اروپایی که به پیروی از تحریم‌های آمریکا از ایران خارج می‌شود، هزینه امنیت خود را بپردازد.

ظریف اضافه کرد: «پرسش این است که آیا اروپا می‌خواهد شرکت‌هایش از قوانین اروپا پیروی کنند یا قوانین آمریکا؟ یا اینکه آیا (اروپا) برابر دیکته‌های آمریکا تسلیم می‌شود؟»

وی پیرامون گزینه‌های ایران در صورت انفعال اروپا مقابل آمریکا، گفت: «ما لزوماً مجبور به لغو (توافق) نیستیم. ماده ۳۶ توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت امکان کاهش سطح اجرای برجام را بدون لغو آن فراهم کرده است.»

ظریف همچنین افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از سوی تهران را یکی از احتمالات دانست.

وزیر خارجه ایران مذاکره با آمریکا را «اتلاف وقت» دانست و تأکید کرد تا زمانی که واشنگتن از تصمیم خود مبنی بر خروج از برجام عقب‌نشینی نکند، تهران با ایالات متحده در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه مذاکره نخواهد کرد.

وی توضیح داد: ایران تنها زمانی مذاکره در مورد دیگر موضوعات را بررسی می‌کند که اتحادیه اروپا اجرای توافق را تضمین کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 443862
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.