خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

وب‌سایت جایزه‌ی ادبی گوزن زرد راه‌اندازی شد

جمعه 30 مرداد 1394 - 12:46
گوزن زرد

بهترین کتاب به انتخاب پدرها و مادرها و بچه‌ها در سایت «گوزن زرد» معرفی می‌شود.

یه گزارش گروه فرهنگی آنا، «گوزن زرد» یک جایزه‌ی مستقل و غیردولتی است که برای معرفی آثار برگزیده‌ی ادبیات کودک و نوجوان در ایران پایه‌گذاری شده است.

موفقیت جایزه‌ی ادبی لاک‌پشت پرنده و اعتماد و استقبال خانواده‌های ایرانی از فهرست کتاب‌های برگزیده‌ لاک‌پشت پرنده باعث شد تا دبیرخانه‌ این جایزه به خانواده‌های ایرانی پیشنهاد مشارکت بدهد و از آن‌ها بخواهد در فرایند داوری و انتخاب کتاب‌های برتر سهیم باشند.

هدف از ارائه‌ این پیش‌نهاد ترویج کتاب‌خوانی در خانواده، اضافه شدن کتاب به سبد خرید خانوار، دسترسی خانواده به کتاب‌های مناسب و آگاهی از سلیقه و نیاز مخاطب ادبیات کودک و نوجوان است. پیش‌نهاد اولیه در جشن امضای پاپیزه‌ی لاک‌پشت پرنده در مهرماه ۱۳۹۳ مطرح شد. سپس، فراخوان دعوت از والدین و کودکان برای داوری کتاب‌ها در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مرتبط با لاک‌پشت پرنده منتشر شد.

با اعلام آمادگی تعداد مناسبی از خانواده‌ها و ثبت‌نام آنها برای داوری، مرحله‌ کتاب‌خوانی از بهار ۱۳۹۴ آغاز شد. برخی از کتاب‌ها توسط خانواده‌ها تهیه شد و برخی از کتاب‌ها نیز با همکاری خانه‌ کتاب ایران و شهرکتاب هفت‌چنار از سوی دبیرخانه‌ اجرایی جایزه تهیه و برای خانواده‌های داوطلب ارسال شد.

پس از پایان برنامه‌ کتاب‌خوانی و دریافت فرم‌های داوری پدرها و مادرها و بچه‌ها، در دوره‌ اول برگزاری این جایزه دو نشان ویژه‌ی «گوزن زرد» ازطرف والدین و کودکان به کتاب‌های منتخب در حوزه‌ تألیف و ترجمه تعلق خواهد گرفت. تلاش دبیرخانه‌ «گوزن زرد» بر این است که با افزایش تعداد داورها در دوره‌های بعدی، این جایزه در دو حوزه‌ مستقل والدین و کودکان برگزار شود.

«گوزن زرد» اولین جایزه‌ ادبی در حوزه‌ی ادبیات ایران است که در نتیجه‌ آن یک برنامه‌ کتاب‌خوانی گروهی و خانوادگی شکل گرفته است و خانواده و کودک به‌طور مستقیم درگیر ارزیابی کتاب و معرفی بهترین اثر شده‌اند. دبیرخانه‌ی این جایزه امیدوار است «گوزن زرد» بهانه‌ای برای توسعه و ترویج کتاب‌خوانی، صلح و دوستی در میان خانواده‌های ایرانی باشد.

کد خبر: 47921
2 2
نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.