خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

60 میلیون متر مکعب از حق‌آبه تالاب هامون تامین شد

دوشنبه 30 شهریور 1394 - 16:58
تالاب هامون

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان گفت: امسال برای نخستین بار و به دستور مستقیم رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست، 60 میلیون متر مکعب از حق‌آبه تالاب هامون از چاه نیمه‌های منطقه مطالبه و اخذ شد.

به گزارش گروه اجتماعی آنا، سعید محمودی اظهار کرد: اوایل سال جاری با باز شدن دایک مرزی آب از مرز افغانستان وارد تالاب بین‌المللی هامون شد.

وی ادامه داد: با تلاش مسئولان استانی و دولتی یک کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک واقع در شرق تالاب بین‌المللی هامون بازگشایی شد به طوری که هم اکنون حدود چهار و نیم کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک باز است. وجود این دایک باعث شده بود که سیلاب‌های فصلی منطقه نتوانند وارد تالاب هامون شوند و همین امر بر خشکی منطقه دامن زده بود.

محمودی تاکید کرد: این اقدام نقش بسزایی در آبگیری بخش‌هایی از تالاب هامون داشته است.

مدیر کل اداره حفاظت محیط‌ زیست استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: وضعیت تبخیر در تالاب هامون بسیار شدید است به گونه‌ای که سالانه چهار هزار میلی‌متر آب تالاب تبخیر می‌شود. همچنین بادهای 120 روزه استان نیز تاثیر بسزایی در تبخیر و خشکی هر چه بیشتر تالاب دارند.

محمودی تاکید کرد: هم اکنون نقاط مختلفی در تالاب هامون به کانون‌های گرد و غبار منطقه تبدیل شده‌اند که باید هر چه سریعتر نسبت به آبگیری آنها اقدام کنیم.

مدیر کل اداره حفاظت محیط‌ زیست استان سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه اقدامات موثری در راستای احیای تالاب هامون در دست انجام است، گفت: امسال برای نخستین بار حق آبه‌هایی که از چاه نیمه‌های منطقه شامل تالاب هامون می‌شد را مطالبه کرده‌ایم.

محمودی با بیان اینکه این حق آبه 60 میلیون مترمکعب به طور سالانه است، اذعان کرد: در سال‌های گذشته این حق آبه به هامون تخصیص نیافته است اما امسال به دستور مستقیم معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست و پیگیری‌های انجام شده در کمیته آب استان توانستیم حق آبه تالاب هامون را بگیریم.

وی عنوان کرد: این حق آبه در چند مرحله به تالاب هامون اختصاص خواهد یافت که مرحله نخست آن به مقدار 15 میلیون متر مکعب از تاریخ بیستم شهریورماه امسال به سمت هامون هدایت شد.

وی تاکید کرد: مرحله دوم گرفتن حق آبه چاه نیمه‌ها برای تالاب هامون اواخر آبان ماه آغاز خواهد شد و مرحله سوم نیز به سیلاب های فصلی که در منطقه اتفاق می‌افتد متصل خواهد شد.

مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان سیستان‌ و بلوچستان متذکر شد: هم اکنون در تلاش هستیم به بخشی از تالاب هامون با نام لردگباغ که از کانون‌های مهم گرد و غبار منطقه است، آبرسانی صورت گیرد تا این منطقه نیز هر چه سریعتر احیا شود.

وی یادآور شد: اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار از محل منابع ملی به پروژه احیای تالاب بین‌المللی هامون مصوب شده است که هنوز مبلغی در این راستا تخصیص نیافته است. همچنین مبالغی نیز از محل اعتبارات استانی برای پروژه‌های تالاب هامون در نظر گرفته شده است.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.