خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

دبیر اجرایی همایش دورنمای اقتصاد ایران: رشد اقتصادی نشان‌دهنده سلامت اقتصادی کشور نیست

یکشنبه 11 بهمن 1394 - 11:29
بورس

دبیر اجرایی همایش دورنمای اقتصاد ایران گفت: رشد اقتصادی در یک کشور نشان‌دهنده سلامت اقتصادی آن نیست.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی آنا، امیررضا حسنی امروز در نشست خبری این همایش اظهار کرد: در چند سال گذشته به غیر از سال 2009 اقتصاد آمریکا با رشد مواجه بوده اما قدرت خرید مردم این کشور کاهش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه در چند سال گذشته نام‌گذاری کشور براساس مسائل اقتصادی بوده است، افزود: متاسفانه در این سال‌ها نتایج اقتصادی موردنظر را دریافت نکرده‌ایم.

حسنی ادامه داد: در سال آینده بحث اجرای برجام مطرح است و باید دید چه اتفاقاتی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد.

بوی گفت: سال 2016 سال شکوفایی اقتصاد و تکنولوژی است و ما نیز در همایش پیش‌رو مطالب موردنظر را مدنظر قرار می‌دهیم و همچنین کند شدن رشد اقتصاد چین را بررسی می‌کنیم.

دبیر اجرایی همایش دورنمای اقتصاد ایران اظهار کرد: با توجه به اینکه بحث احتمال افزایش قیمت نفت مطرح است، در این همایش ریسک‌های توازنی نفت را موردبررسی قرار داده‌ایم.

وی با بیان اینکه انقلاب چهارم صنعتی در راستای انقلاب سوم نبوده است، اظهار کرد: مهم‌ترین بحث در سال آینده نگرش‌های مدیریتی اقتصادی و سیاسی است که باید تغییر کند و این تغییر نگرش در سال 2016 یک اتفاق مهم در نظر گرفته شده است و تنها با همکاری و مشارکت می‌توان به آن دست یافت.

وی به اجرایی شدن برجام اشاره کرد و گفت: پس از این نوبت به فعالان اقتصادی می‌رسد تا بتوانند در راستای اجرایی شدن برجام قدم بردارند و فصل جدید اقتصاد ایران را رقم بزنند.

حسنی ادامه داد: اکنون به جای اینکه به دنبال پاسخ باشیم باید به دنبال سوالات جدید باشیم زیرا اقتصاد کشور در حال تحول است.

وی تصریح کرد: ابزارهای اقتصادی کشور در حال تغییر است زیرا سرمایه‌گذاران خارجی و تکنولوژی و بسیاری موارد دیگر در حال‌ ورود به کشور هستند.

وی به زیرساخت‌ها و انرژی اشاره کرد و گفت: باید در این مسیر با دقت بیشتری حرکت کرد زیرا در حالی که رشد اقتصادی کشور منفی بود با کمبود انرژی مواجه بودیم و اکنون که قصد رشد در زمینه‌های اقتصادی را داریم نیز با کمبود انرژی مواجه خواهیم شد.

وی اضافه کرد: مهمتر از مسائل یادشده نگرش مدیران کشور است و اگر بخواهیم با نگرش گذشته به همراه ابزارهای جدید پیش برویم با مشکل مواجه خواهیم شد.

حسنی همچنین به بورس اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه ایده‌آل‌ترین بازار در بخش سرمایه‌گذاری برای سال آینده خواهد بود. شاید این بازار سودده‌ترین بازار نباشد اما در آن گردش سرمایه وجود خواهد داشت و هر بازاری که گردش سرمایه در آن وجود داشته باشد از دید ما ایده‌آل است زیرا نقدینگی در آن در حال‌ حرکت است.

وی تاکید کرد: در این بازار نه سودهای آنچنانی و نه ضررهای زیاد و هیجانی وجود خواهد داشت.

دبیر این همایش ضمن تاکید بر اینکه رفتار نوسانات قیمتی در ایران تغییر کرده است تصریح کرد: نوسانات قیمتی معقول‌تر و قابل‌پیش‌بینی‌تر شده و اقتصاد کشور از حالت آب گل‌آلود بیرون آمده است. در چنین شرایطی فعالان اقتصادی آماده ورود به بازار هستند.

وی اظهار کرد: با توجه به بودجه سال آینده وابستگی ما به درآمدهای نفتی بیشتر می‌شود زیرا با افزایش تولید در این بودجه مواجه هستیم.

وی دلیل کاهش قیمت نفت را پایین‌ آمدن رشد اقتصاد چین و دنیا دانست و گفت: همچنین پیش‌بینی می‌شود نرخ بهره در سال 2016 در کشور آمریکا حداقل 4 بار دیگر افزایش پیدا می‌کند. این باعث می‌شود قیمت دلار افزایش پیدا کند و قیمت جهانی کالاها با کاهش مواجه شود که می‌تواند معضلی برای بازار سرمایه کشور ما باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سال 95 مسائلی از قبیل نرخ بهره آمریکا، انتخابات ریاست جمهوری این کشور، انتخابات دبیرکل سازمان ملل، بحران سوریه و یمن و همچنین تحریم روسیه و ترکیه وجود دارد که می‌تواند در اقتصاد ایران موثر باشد و در این همایش به آنها پرداخته می‌شود.

همایش دورنمای اقتصاد ایران در 12 اسفند سال 94 در هتل پارسیان آزادی تهران از ساعت 14 تا 20 برگزار خواهد شد.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.