خبرگزاری دانشگاه آزاد اسلامی - آنا

الفت: طرح امنیت اخلاقی رویکرد پیشگیرانه دارد

چهارشنبه 8 اردیبهشت 1395 - 12:12
جلسه تفاهم‌نامه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با دانشگاه آزاد اسلامی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه طرح اخیر امنیت اخلاقی را اقدامی در راستای پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی و حفظ حقوق شهروندی دانست و خواستار آن شد تا رفتار ناصحیح برخی از عناصر آموزش ندیده ضابطین قضایی، باعث تضییع حقوق شهروندان نشود.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا به نقل از روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، محمدباقر الفت در همین زمینه یادآور شد: تجربه ها نشان داده که صرف تشکیل پرونده و تعیین مجازات و نهایتا برچسب خوردن افراد، نمی تواند موجب تغییر رفتار آنها شده بلکه ممکن است حتی آینده این قبیل افراد نیز به واسطه برچسب خوردن به خطر بیفتد.

وی هدف از این طرح را پیشگیری از بروز ناهنجاری ها و مواجه منطقی با آنها عنوان کرد و افزود: طبق بند 8 ماده 4 قانون تشکیل نیروی انتظامی مصوب سال 69، پیشگیری یکی از وظایف نیروی انتظامی به عنوان ضابط قوه قضاییه است.

الفت ادامه داد: در حوزه ناهنجاری های اخلاقی، دستگاه های مختلف از جمله قوه قضاییه و معاونت اجتماعی و پیشگیری، برنامه های مفصلی دارند و ناجا به عنوان ضابط دستگاه قضایی ماموریت دارد که بخشی از اقدامات پیشگیرانه را در این راستا عملیاتی کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با اشاره به اهداف طرح امنیت اخلاقی بار دیگر تصریح کرد: در این طرح، نیروهای منتخب ناجا نه با هدف تعقیب مجرمین بلکه با رویکرد پیشگیرانه وارد عرصه شدهاند.

وی افزود: هدف اصلی در این برنامه، رعایت و حفظ حقوق شهروندی، جلوگیری از برچسب خوردن افراد و اقدامی نو همراه با یک ابتکار عمل است که آسیب های روش های معمول و مرسوم قبلی رو نداشته باشد.

الفت خاطرنشان کرد: البته به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد که برخی رفتارهای ناهنجار، چهره جامعه را مخدوش گرداند و اسباب تزلزل کیان خانواده را فراهم کند.

وی همچنین از ضابطین قضایی خواستار شد که رفتار ناصحیح برخی از عناصر آموزش ندیده، باعث تضییع حقوق شهروندان نشود.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه اضافه کرد: لازم است که حتما در مواجهه با نوجوانان و جوانان دقت لازم صورت گیرد. برای این منظور ضروری است از مامورینی که آموزش های پیشگیرانه دیده اند استفاده شود، چرا که مخاطبین طرح امنیت اخلاقی، مجرم نیستند بلکه در معرض جرم قرار دارند. البته مطمئنیم که پلیس به این ظرایف و نکات توجه دارد و آنها را مراعات میکند.

نظرات (0 عدد)
  1. 1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. 2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. 3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.